Poruszanie się po drogach publicznych pojazdem napędzanym siłą inna niż ta pochodząca z mięśni jest możliwe już od 14 roku życia. Niemniej kurs prawa jazdy przewidziany dla najmłodszych kierowców (tu: kategoria AM) przygotowuje do kierowania jedynie motorowerami oraz czterokołowcami lekkimi. Na co mogą natomiast liczyć osoby nieco starsze?
Jakie uprawnienia do kierowania pojazdami dla 16-latków?
Mając 16 lat, można pokusić się już o ukończenie kursu na prawo jazdy kat. A1. Grupa pojazdów, za kierownicą których można następnie zasiadać (oczywiście po zdaniu egzaminu państwowego) to:
- motocykle wyposażone w silnik o pojemności do 125 cm³ oraz mocy do 11 kW, których stosunek mocy do masy nie przekracza 0,1 kW/kg,
- zespoły pojazdów składające się z motocykla o w/o parametrach oraz z przyczepy, której masa nie wykracza o 100 kg ponad masę motocykla,
- motocykle trójkołowe, wyposażone w silnik o mocy do 15 kW,
- pojazdy przypisane kategorii AM.
Kurs na prawo jazdy omawianej kategorii obejmuje 30 godzin lekcyjnych zajęć teoretycznych oraz 20 godzin zegarowych zajęć praktycznych, gdzie nauka przebiega na placach manewrowych i w warunkach miejskich.
16-latkowie mogą również podążyć zupełnie inną drogą, decydując się na prawo jazdy B1.
O uprawnieniach
Upoważnia ono do kierowania:
- czterokołowcami o masie własnej nieprzekraczającej 400 kg (550 kg dla celów transportu towarów),
- pojazdami z grupy AM.
Zważywszy, że czterokołowce inne niż lekkie to pojazdy o atrakcyjnym designie, przyzwoitych osiągach i dobrym wyposażeniu, stanowią one doskonałą alternatywę dla małolitrażowych motocykli. Kurs w tym wypadku składa się z 30 godzin lekcyjnych wykładów oraz 30 godzin praktyk.
Należy jednocześnie pamiętać, że na udział 16-latka w kursie prawa jazdy dla obu wspomnianych kategorii muszą wyrazić zgodę jego rodzice.
Kurs na prawo jazdy dla osób pełnoletnich
Przed 18-latkami otwierają się już znacznie szersze perspektywy na uczestnictwo w ruchu drogowym. Rosną one za sprawą najpopularniejszego prawa jazdy, jakim jest bez wątpienia to przypisane kat. B. Uprawnia ono do zasiadania za kółkiem:
- pojazdów samochodowych o masie do 3,5 t,
- w/w pojazdów, zaopatrzonych w przyczepę lekką (do 750 kg),
- pojazdów wolnobieżnych i ciągników rolniczych,
- pojazdów z grupy AM,
- motocykli z grupy A1, pod warunkiem dysponowania prawem jazdy kat. B przynajmniej od 3 lat.
Kurs przeprowadzany m.in w Łomży składa się z 30 godzin lekcyjnych zajęć teoretycznych oraz 30 godzin zegarowych przeznaczonych praktykom. 18-latkowe, którzy planują zaopatrzyć się wkrótce w przyczepę powyżej 750 kg (lub prowadzić ciągnik z przyczepą), mają też możliwość uzupełnienia uprawnienia bazowego o prawo jazdy BE (20 godzin wykładów i 15 praktyk).
Dzięki posiadaniu prawa jazdy kat. B, będą oni zwolnieni z części teoretycznej egzaminu.
Dla młodych kierowców
18-latkowie zainteresowani zmierzaniem w stronę prawa jazdy kategorii A, właściwej motocyklom bez ograniczeń masy dopuszczalnej czy pojemności, powinni jednak wybrać kurs na prawo jazdy kat. A2. Dzięki temu będą mogli przystąpić do egzaminu na rzeczoną kat. A już w wieku 20 lat (standardowe kryterium wieku to 24 lata). Do tego czasu będą natomiast mieli możliwość poruszania się:
- motocyklami z silnikiem o mocy do 35 kW i stosunkiem mocy do masy nie większym niż 0,2 kW/kg,
- zespołami pojazdów złożonymi z w/w motocykla oraz przyczepy o masie nieprzekraczającej masy samego motocykla więcej niż o 100 kg,
- motocyklami trójkołowymi o mocy do 15 kW,
- pojazdami z grupy AM.
Warto jednocześnie zaznaczyć, że wszystkie kursy dla początkujących kierowców można w szybki i wygodny sposób ukończyć w naszym Ośrodku Szkolenia Kierowców. Oferujemy atrakcyjne ceny, możliwość wykonania badań lekarskich na miejscu oraz wsparcie merytoryczno-formalne na każdym etapie kursu.
Zachęcamy do ubiegania się o prawo jazdy za naszym pośrednictwem wszystkich chętnych z rejonu Łomży oraz innych podlaskich miast.