Szesnastolatek dojeżdżający do szkoły własnym samochodem? To możliwe, odkąd w 2013 r. wprowadzono prawo jazdy kat. B1. Wprawdzie pojazdy przypisane do tej grupy charakteryzują się ograniczoną masą i osiągami, ale na cele codziennego użytku w zupełności spełniają kryteria potrzeb przeciętnego polskiego nastolatka.

Prawo jazdy kat. B1 – uprawnienia dla najmłodszych kierowców

Na kurs prawa jazdy kat. B1 można zapisać się już na 3 miesiące przed ukończeniem 16 roku życia. Istotne jest jednak, aby osiągnąć wspomniany wiek przynajmniej w dniu egzaminu – w przeciwnym wypadku egzaminatorzy odmówią woli współpracy. Jakie pojazdy czekają właściwie na Kursantów, którzy uzyskają upragniony dokument prawa jazdy?

Mowa tu o tzw. mikrosamochodach, zgodnych z unijną homologacją L7e, o masie własnej do 400 kg (550 kg dla pojazdów transportowych) i mocy 15 kW (nieco ponad 20 kM).

Sztandarowymi przykładami aut przeznaczonych dla posiadaczy prawa jazdy kategorii B1 są Aixam Roadline, Colo, Inca Rancor 800 czy Ligier Ixo. Ich ceny zaczynają się od kilkunastu i sięgają nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych, więc inwestorzy (czyt.: rodzice) z pewnością znajdą środek lokomocji adekwatny do zasobności portfela.

Prawo jazdy B1 uprawnia również do zasiadania za kierownicą pojazdów z grupy AM, czyli dwu- lub trzykołowych motorowerów oraz czterokołowców lekkich. Co ważne, nie upoważnia ono do prowadzenia motocykli, ponieważ na tę okoliczność ustawodawca przewidział odrębne prawa jazdy kat. A1, A2 i wreszcie A.

Psychotesty dla kierowców samochodów służbowych Białystok

Kurs na prawo jazdy B1 w Ośrodku Szkolenia Kierowców Filip

Ukończenie kursu prawa jazdy B1 pod naszymi skrzydłami stanowi świetny wstęp do egzaminu w łomżyńskim WORD-zie, którego statystyki zdawalności regularnie podnosimy.

Cykl szkoleniowy obejmuje 30 godzin lekcyjnych wykładów oraz 30 godzin zegarowych zajęć praktycznych w terenie.

Nasi Kursanci mają możliwość uzyskać orzeczenie o braku przeciwwskazań do kierowania samochodem na terenie OSK FILIP, w jeździe wprawiają się natomiast na naszych placach manewrowych (dysponujemy trzema specjalistycznymi obiektami tego typu).

Praktyki przeprowadzamy w oparciu o samochody zgodne z modelami egzaminacyjnymi, dzięki czemu Kursanci naszego ośrodka są tym lepiej przygotowani do uzyskania prawa jazdy kat. B1 już przy pierwszej próbie. Gdy zachodzi taka potrzeba, służymy im też oczywiście dodatkowymi konsultacjami – zarówno teoretycznymi, jak i praktycznymi (w warunkach miejskich lub na placach manewrowych).

Zachęcamy więc do odwiedzenia jednej z fili naszego ośrodka OSK FILIP, mieszczących się w Białymstoku, Grajewie, Bielsku Podlaskim czy Sejnach!

Wszelkich informacji na temat kursu na prawo jazdy kategorii B1 udzielamy również telefonicznie oraz e-mailowo.

TOP