Zdobycie certyfikatu kompetencji zawodowych stanowi warunek założenia działalności gospodarczej w zakresie transportu krajowego i zagranicznego. Jest też niezbędne z punktu widzenia wszystkich osób zatrudnionych w firmach transportowych i mających wpływ na ich funkcjonowanie. Co to w praktyce oznacza?

Certyfikat kompetencji zawodowych przewoźnika ITS

Jednostką odpowiedzialną za przeprowadzanie procesu egzaminacyjnego oraz wydawanie certyfikatu kompetencji zawodowych przewoźnika jest Instytut Transportu Samochodowego.

Aby przystąpić do egzaminu, wystarczy wypełnić wniosek udostępniony na stronie Instytutu i wnieść opłatę w wysokości 800 zł (500 zł kosztuje sam egzamin, zaś 300 zł wydanie certyfikatu).

Egzaminy są organizowane cyklicznie w różnych częściach kraju (np. w Warszawie, Katowicach, Nowym Sączu, Gdyni).

Jak zostało zaznaczone na wstępie, certyfikatem kompetencji zawodowych są zobowiązani legitymować się również pracownicy firm branży TSL, którzy mają wpływ na ich działanie. Posługiwanie się nawet podstawowym pełnomocnictwem do podpisywania umów pracowniczych lub nabywania środków trwałych jest więc jednoznaczne z koniecznością wystąpienia do ITS o uwzględnienie w terminarzu egzaminacyjnym.

Co ważne, istnieje możliwość całkowitego lub częściowego zwolnienia z egzaminu ITS, dotyczy ona jednak wyłącznie osób posiadających wyższe wykształcenie kierunkowe. Na potwierdzenie własnych kompetencji, muszą one dostarczyć wraz z dyplomem ukończenia studiów suplement zawierający szczegóły ich programu.

Uzyskanie certyfikatu kompetencji zawodowych Łomża

Prawo jazdy? Z nami to nic trudnego

Nie bez powodu szkolenia przysposabiające do egzaminu ITS, a w dalszej kolejności zdobycia certyfikatu kompetencji zawodowych, wciąż zyskują na popularności.

Egzamin sam w sobie nie zalicza się do najprostszych i obejmuje wiele skomplikowanych zagadnień, takich jak:

  • prawo cywilne, socjalne, podatkowe, handlowe,
  • prowadzenie działalności gospodarczej, zwłaszcza od strony finansowej,
  • dostępność rynku dla nowych przedsiębiorców,
  • bezpieczeństwo w ruchu drogowym,
  • charakterystykę techniczną transportu osobowego i towarowego.

Na udział w kursach doszkalających częstokroć decydują się nawet osoby z wyższym wykształceniem, uprawnione do zwolnienia z części egzaminu. M.in. właśnie dla nich przygotowaliśmy naszą ofertę szkoleniową, dzięki której weryfikacja przed komisją z ramienia ITS może się ograniczyć do jednej tylko próby.

Certyfikat kompetencji zawodowych przewoźnika, podobnie jak prawo jazdy kat. CE czy świadectwo kwalifikacji zawodowej to jedne z wielu uprawnień, jakie można uzyskać w prosty sposób przy wsparciu Ośrodka Szkolenia FILIP.

Wszystkie nasze kursy opracowujemy na bazie wytycznych urzędowych, pamiętając przy tym o położeniu niezbędnego nacisku na sztandarowych (i podchwytliwych zarazem) pytaniach egzaminacyjnych. Dysponujemy własnymi salami wykładowymi oraz wykwalifikowaną kadrą pedagogiczną, składającą się ze specjalistów branży transportowej.

Mają oni doświadczenie w pracy w kluczowych z punktu widzenia zasad oraz bezpieczeństwa ruchu drogowego instytucjach (tu m.in.: policja, ITD). Są przy tym zawsze chętni do udzielania dodatkowych wyjaśnień lub powracania do zagadnień, które wzbudziły wątpliwości Kursantów.

W celu zapisania się na kurs, zapraszamy do odwiedzenia jednej z naszych filii w Białymstoku, Zambrowie, Piszu, Łomży, Ostrowi Mazowieckiej, Sejnach, Bielsku Podlaskim, Wysokiem Mazowieckiem, Grajewie lub Brańsku.

Istnieje również możliwość zgłaszania zapisów drogą telefoniczną (nr 694 888 897) bądź elektroniczną, poprzez formularz online.

Przy naszym wsparciu, uzyskanie certyfikatu kompetencji zawodowych przewoźnika staje się w większości przypadków formalnością.

TOP