Psychotesty, czyli badania psychologiczne kierowców często budzą obawy u osób, które muszą się im poddać. Wynika to przede wszystkim z tego, że nie wiedzą, co je czeka, o co będą pytani i jakie zadania będą musieli wykonać. Ponadto, wizyta u psychologa zazwyczaj u większości ludzi budzi irracjonalny lęk, zwłaszcza, jeśli nie idą do niego z własnej woli. Czy rzeczywiście należy się obawiać psychotestów dla kierowców?
Skoro tyle osób je pozytywnie przechodzi, to nie powinniśmy panikować, tylko potraktować je, jako rozmowę z psychologiem, który po prostu sprawdzi jak reagujemy w różnych sytuacjach, szczególnie tych, które przydarzają się podczas prowadzenia pojazdów. Psychotesty to naprawdę nic strasznego!
Co i jak jest badane w pracowni psychotechnicznej?
Podstawowym celem psychotestów dla kierowców jest zbadanie cech, które mają wpływ na bezpieczne i rozważne kierowanie pojazdem.
Należą do nich:
- osobowość,
- temperament,
- refleks,
- zdolność do logicznego myślenia,
- podzielność uwagi,
- spostrzegawczość,
- koncentracja,
- widzenie przestrzenne i zmierzchowe,
- umiejętność oceny prędkości.
Badania mają różną postać – w przypadku oceny osobowości jest to rozmowa z psychologiem lub rozwiązanie testów za pomocą udzielania odpowiedzi typu „tak” lub „nie”. Jeśli sprawdza się zdolność do logicznego myślenia, wykonuje się testy polegające np. na dopasowaniu brakujących fragmentów figur geometrycznych, a refleks badany jest za pomocą specjalnego aparatu i polega np. na konieczności naciśnięcia odpowiednich przycisków w konkretnym czasie.
Na podstawie analizy wyników przeprowadzonych testów, psycholog ocenia, w jaki sposób kierowca zachowuje się podczas prowadzenia pojazdu, jakie reakcje mogą u niego wystąpić czy odpowiednio szybko dostrzega niebezpieczne sytuacje itp.
Psycholog wszystko wytłumaczy
Psychotesty dla kierowców nie wymagają jakiegoś specjalnego przygotowania, należy po prostu zadbać o odpowiednio długi sen przed badaniem i dobre samopoczucie. Jednym słowem warto być wypoczętym, gdyż to na pewno może wpłynąć na naszą koncentrację.
Nie trzeba się denerwować, gdyż psycholog dokładnie objaśnia każde zadanie, a w razie niepowodzenia wykonuje się je ponownie. Na zakończenie badań wyniki są omawiane z kierowcą i otrzymuje on odpowiednie orzeczenie o braku przeciwwskazań psychologicznych do wykonywania zawodu kierowcy.
Kto przeprowadza psychotesty dla kierowców?
Psychotesty dla kierowców może przeprowadzać psycholog, który w Urzędzie Marszałkowskim uzyskał wpis do ewidencji psychologów uprawnionych do wykonywania badań psychologicznych w zakresie psychologii transportu.
Tego typu specjaliści zatrudniani są w różnego rodzaju placówkach medycznych, ale coraz częściej zdarza się, że dobre szkoły jazdy posiadają własne pracownie psychotechniczne, w których kursanci mogą bezproblemowo zrobić badania. Taką możliwość stwarza np. OSK FILIP w Grajewie w województwie podlaskim.