Aby ubiegać się o prawo jazdy CE, przede wszystkim należy uzyskać prawo jazdy kategorii C. Pozostałe wymogi są zbliżone do tych, które ustawodawca przewidział dla drugiej z wymienionych kategorii, czyli: 18 lat i kwalifikacja wstępna, 21 lat bez dodatkowych obostrzeń lub 18 lat i służba na rzecz polskich sił zbrojnych.

Prawo jazdy – kategoria C+E - wykwalifikowani kierowcy

Fraza prawo jazdy kategoria CE jest jednym z najczęściej wyszukiwanych przez niedoszłych kierowców haseł – zaraz obok pochodnych prawa jazdy kat. B. Nie stanowi to bynajmniej dzieła przypadku, gdyż do kierowania ciągnikiem siodłowym z naczepą, popularnie zwanym TIR-em, wymagane jest właśnie posiadanie prawa jazdy kat. CE.

Trudnienie się transportem przy udziale pojazdów wielkotonażowych kusi nie tylko ze względu na ciekawy charakter pracy, ale także godziwe zarobki oferowane kierowcom zawodowym.

Posiadacze prawa jazdy CE nie muszą się bynajmniej ograniczać do prowadzenia ciągników siodłowych. Równie dobrze mogą oni zasiadać za kierownicą:

  • pojazdów samochodowych powyżej 3,5 t, doposażonych o przyczepę inną niż lekka,
  • zespołów pojazdów przewidzianych dla kategorii BE, czyli ciągników rolniczych lub pojazdów wolnobieżnych z przyczepą bądź przyczepami.

Co więcej, kierowcy, którzy dysponują prawem jazdy kat. D, a następnie ukończą kurs CE, będą mogli kierować pojazdami z kategorii DE.

Praktyczny kurs na prawo jazdy kategorii C+E Białystok

Kurs prawa jazdy C+E w Białymstoku i okolicach

OSK FILIP jest obecny na rynku usług kształcenia przyszłych kierowców od wielu już lat.

W tym czasie zdążył dać się poznać jako jedna z najbardziej efektywnych podlaskich placówek szkoleniowych. Świadczą o tym m.in. pozytywne opinie byłych Kursantów oraz statystyki zdawalności, prowadzone przez WORD w Łomży.

Osoby zainteresowane uzyskaniem prawa jazdy kat. CE, w pierwszej kolejności muszą ukończyć kurs składający się z 20 godzin lekcyjnych zajęć teoretycznych oraz 25 godzin zegarowych praktyk.

Następnie przechodzą one wewnętrzny egzamin z zakresu umiejętności poruszania się w ruchu drogowym, by kolejno przystąpić do praktycznego egzaminu państwowego w cenie 245 zł.

Dodatkowym ułatwieniem, dzięki któremu ich szanse na sukces już przy pierwszej próbie znacząco rosną, jest pojazd wykorzystywany w naszym Ośrodku Szkolenia Kierowców FILIP. Bazujemy bowiem na ciągniku MAN z centralnoosiową przyczepą Harbeck – podobny tandem można napotkać w łomżyńskim WORD-zie.

Zachęcamy do kontaktowania się z nami telefonicznie lub za pośrednictwem formularza kontaktowego.

Z przyjemnością odpowiemy na wszelkie pytania dotyczące kursu prawa jazdy CE, zasad ubiegania się o świadectwo kwalifikacji zawodowej oraz innych szczegółów technicznych.

TOP