Jak pokazuje jednak praktyka, posiadanie takich uprawnień jest przydatne nie tylko z perspektywy codziennej eksploatacji pojazdu. Kombajn zbożowy to coraz popularniejsza maszyna rolnicza, którą można spotkać na Polskich polach.

Uprawnienia na kombajn zbożowy a punkt widzenia kontrahenta

Podejście firm trudniących się sprzedażą kombajnów lub ich ubezpieczaniem powoli zaostrza się również w przypadku rolnictwa. Uprawnienia na kombajn zbożowy są wymagane przez większość ubezpieczycieli obsługujących klientów danego sektora rynku. Ta część, która z pozoru oferuje bardziej przyjazne warunki współpracy odmawia częstokroć respektowania polisy OC osób nie dysponujących uprawnieniami na kombajn. Prowadzi to oczywiście do konieczności ponoszenia kosztów likwidacji szkód powypadkowych we własnym zakresie.

Dystrybutorzy sprzętu rolniczego postępują w bardzo podobny sposób, odmawiając rolnikom bez uprawnień nieodpłatnych napraw gwarancyjnych. Koronnym argumentem jest tutaj oczywiście użytkowanie pojazdu niezgodnie z wytycznymi producenta. Czy warto zatem ryzykować i narażać się na poważne koszty, skoro kurs na kombajny zbożowe kosztuje mniej niż przykładowo jedna nowa opona do omawianej maszyny?

Kurs na kombajn zbożowy z OSK Białystok

Kurs na kombajny zbożowe - zagadnienia

Uprawnienia na kombajn w województwie podlaskim można zdobyć stosunkowo łatwo, bazując na naszej ofercie szkoleniowej. W OSK FILIP, położonym nieopodal Białegostoku, kurs na kombajny zbożowe odbywa się w zasadzie w systemie ciągłym. Program nauczania jest podzielony na część teoretyczną oraz praktyczną. W ramach teorii omawiamy m.in.:

  • przepisy bhp i ppoż. w kontekście pracy z kombajnem,
  • mechanikę poszczególnych elementów konstrukcyjnych,
  • obsługę, konserwację oraz dokonywanie prostych napraw,
  • właściwy sposób użytkowania,
  • poruszanie się w ruchu drogowym,
  • poruszanie się i eksploatację w warunkach docelowych.

U podstaw zajęć terenowych leży z kolei praktyczne zapoznanie się z kombajnami najbardziej znanych producentów oraz nauka ich obsługi dla różnorodnych celów. Uprawnienia na kombajn zbożowy w postaci zaświadczenia są przyznawane po zdaniu przez Kursanta egzaminu wewnętrznego.

Aby przystąpić do kursu, należy legitymować się ukończeniem 18 roku życia oraz posiadać prawo jazdy kat. B, prawo jazdy BE lub T. Co istotne, wszystkie te uprawnienia można również zdobyć za naszym pośrednictwem.

Zapraszamy wszystkich niedoszłych kombajnistów z rejonów Białegostoku oraz innych miast Podlasia do skorzystania z naszej oferty. Jest ona kompleksowa (własne sale szkoleniowe, plac manewrowy, zaplecze techniczne), a przy tym przyjazna dla portfela bezpośrednio zainteresowanych. Ponadto w naszym ośrodku uprawnienia na kombajn można zdobywać w trybie dziennym oraz weekendowym. Zapraszamy do kontaktu wszystkich zainteresowanych kursantów.

TOP