Przewóz materiałów niebezpiecznych należy do wąskiej specjalizacji transportu towarowego. Z racji dużej skali ryzyka, został on usankcjonowany międzynarodowymi przepisami, które obowiązują również w Polsce. To za ich przyczyną wszyscy zainteresowani transportem przykładowych materiałów łatwopalnych muszą ukończyć najpierw kurs ADR.
1. Kurs ADR – cysterny
Dlaczego będąc kierowcą zawodowym, warto ukończyć kurs ADR?
Cysterny transportujące materiały niebezpieczne stanowią dla prowadzącego szczególne wyzwanie. Musi on nie tylko pokonywać trasę przy zachowaniu maksymalnego skupienia, ale także umieć odpowiednio zareagować w momencie zagrożenia przykładowym wybuchem. Z tego względu absolwenci kursu ADR, wykonujący przewóz materiałów niebezpiecznych, mogą liczyć na znacznie lepsze zarobki niż ich koledzy z branży, zajmujący się transportem produktów spożywczych czy elektronicznych.
Aby móc transportować materiały ADR cysterną, należy przebyć kurs kwalifikacyjny, składający się z części:
- podstawowej (24 godziny lekcyjne wykładów),
- specjalistycznej (16 godzin lekcyjnych wykładów),
Co istotne, druga z części jest przeznaczona wyłącznie dla osób, które:
-
- ukończyły 21 rok życia,
- posiadają prawo jazdy kat. B (w praktyce przewóz materiałów niebezpiecznych pojazdami do 3,5 t rzadko kiedy ma jednak miejsce), kat. C lub C+E,
- posiadają świadectwo kwalifikacji zawodowej – wymóg ustawowy, nałożony na wszystkich profesjonalnych kierowców.
Obie części kursu wieńczy egzamin zdawany przed komisją działającą z upoważnienia władz wojewódzkich. Uprawnienia specjalistyczne są nadawane na okres 5 lat – w celu ich odnowienia należy w ciągu 12 miesięcy poprzedzających datę upływu terminu ważności ponownie przejść szkolenie ADR „cysterny” w części specjalistycznej oraz zdać egzamin teoretyczny.
2. Kurs na nalewaki
Doskonalący kurs na nalewaki pozwala zdobyć uprawnienia do obsługi urządzeń nalewczo-odbiorczych, służących do przepompowywania materiałów niebezpiecznych z i do zbiornika transportowego cysterny. Uczęszczają na niego zarówno kierowcy zawodowi, jak też operatorzy zajmujący się na co dzień samą tylko obsługą cystern samochodowych oraz kolejowych.
Przed kandydatami na operatorów N/O stawia się mniejsze wymagania niż w przypadku kierowców odpowiedzialnych za przewóz materiałów niebezpiecznych. Muszą oni bowiem legitymować się jedynie wiekiem co najmniej 18 lat, wykształceniem zawodowym lub ewentualnie świadectwem robotnika wykwalifikowanego.
Trwające 22 godziny szkolenie na nalewaki NO TDT składa się z części praktycznej oraz teoretycznej. Kończy je egzamin organizowany przez Transportowy Dozór Techniczny – w przypadku uzyskania pozytywnej noty, kandydatom przyznawane są bezterminowe uprawnienia operatora N/O.
3. Kurs doradcy ADR w Białymstoku
Posada specjalisty ds. ADR jest z pewnością najbardziej lukratywna, ale niesie też wraz z sobą największą odpowiedzialność. W jego kompetencjach leży bowiem organizowanie transportu materiałów niebezpiecznych, czyli:
-
- planowanie sposobu załadunku i rozładunku materiałów ADR,
- opracowywanie tras przejazdów pojazdów transportowych,
- nadzór nad uczestnikami przewozu,
- sporządzanie niezbędnej dokumentacji.
Ze względu na stopień skomplikowania zagadnień poruszanych w trakcie kursu doradcy ADR w Białymstoku, mogą do niego przystąpić jedynie absolwenci studiów wyższych w wieku powyżej 21 lat, niekarani za przestępstwa umyślne. Szkolenie składa się z części ogólnej oraz specjalistycznej (łącznie 44 godziny).
Ma ono charakter wykładów połączonych z ćwiczeniami praktycznymi, które rozwijają umiejętności kursantów w zakresie samodzielnego planowania przewozu materiałów niebezpiecznych w optymalnych warunkach.
Egzamin TDT
W analogiczny sposób przebiega egzamin TDT, gdzie kandydaci na doradców ADR wykonują zadania testowe, przypisane części ogólnej i specjalistycznej, by przystąpić następnie do opisowego zadania praktycznego. Jeśli uda im się zaliczyć z powodzeniem wszystkie części, otrzymują ważne przez 5 lat uprawnienia doradcze.
W celu ich przedłużenia muszą ponowić kurs doradcy ADR oraz zdać część ogólną i specjalistyczną egzaminu.
W razie dodatkowych pytań lub chęci zapisania się na któreś z w/w szkoleń ADR , służymy pomocą w naszej siedzibie w OSK FILIP położonej niedaleko Białegostoku. Jesteśmy także do dyspozycji telefonicznej, pod numerem 694 888 897. Zachęcamy jednocześnie do ponownych odwiedzin na naszym blogu, gdzie już wkrótce weźmiemy na przysłowiowy warsztat pojęcie świadectwa kwalifikacji zawodowej.