Ustawowemu obowiązkowi regularnego przechodzenia psychotestów dla kierowców podlegają osoby trudniące się na co dzień transportem drogowym. Badania te są także zalecane serwisantom i konsultantom mobilnym, przedstawicielom handlowym, kierowcom pojazdów uprzywilejowanych oraz wykonawcom innych zawodów wymagających częstego korzystania z samochodu.
Badania psychotechniczne kierowców dla amatorów i profesjonalistów
Na wstępie należy zaznaczyć, że skierowania na badania psychotechniczne kierowców powinny się także spodziewać wszystkie osoby, które:
- spowodowały poważną kolizję w ruchu drogowym,
- zostały zatrzymane za jazdę po alkoholu lub innych używkach,
- straciły prawo jazdy z powodu przekroczenia dostępnego limitu punktów karnych,
- dopuściły się innych wykroczeń, powodujących konieczność oceny ich cech psychofizycznych.
Tutaj będzie jednak obowiązywał tryb doraźny, bez konieczności regularnego powtarzania psychotestów.
Korzystaj z doświadczenia
Warunkiem jest oczywiście dochowywanie wszystkich przepisów ruchu drogowego po odzyskaniu utraconych uprawnień.
Zarówno w przypadku kierowców-amatorów, jak i kierowców-profesjonalistów, przebieg badań psychotechnicznych będzie analogiczny. W pierwszym rzędzie zostaną oni poproszeni o wykonanie pisemnej części testowej, następnie przystąpią do części aparaturowej, by wreszcie wziąć udział w rozmowie podsumowującej z lekarzem specjalistą.
W jej trakcie zostanie też postawiona diagnoza względem możliwości podjęcia lub kontynuowania kariery kierowcy – czy to profesjonalnego, czy pozazawodowego.
Szczegóły dotyczące badania kierowców w Zambrowie
Aby automatycznie nie zmniejszyć swoich szans uzyskania pozytywnego orzeczenia, na badania kierowców powinno się przyjść wyspanym i wypoczętym. W trakcie poprzedzających je 48 godzin nie należy też spożywać alkoholu.
Osoby noszące okulary muszą stawić się w nich w pracowni psychologicznej, gdyż badania okulistyczne będą przebywać właśnie z ich udziałem. Ponadto od wszystkich badanych wymagane jest dostarczenie:
- dowodu osobistego,
- skierowania na badania,
- prawa jazdy (o ile występuje).
Psychotesty dla najlepszych
Psychotechnika praktykowana w większości placówek medycznych opiera się w części lub całości na następujących instrumentach pomocniczych część:
- testowa – forma ankiety (cechy osobowości), wzbogacona o test matryc Ravena (potencjał intelektualny) oraz test wykonywany z użyciem tablic Poppelreutera (zdolności poznawcze).
- aparaturowa – badania z udziałem miernika czasu reakcji, aparatu Piórkowskiego lub aparatu krzyżowego (koordynacja wzroku względem ruchu), stereometru (widzenie przestrzenne) oraz ciemni (widzenie zmierzchowe, wrażliwość na olśnienie).
- podsumowująca – forma wywiadu kierunkowego (weryfikacja prawdziwości odpowiedzi zawartych w ankiecie).
Więcej informacji na temat poszczególnych urządzeń diagnostycznych oraz charakteru testów logicznych można znaleźć w jednym z naszych poprzednich artykułów.
Co ma wpływ na wyniki psychotestów dla kierowców?
Badania psychotechniczne kierowców trwają zwykle od 2 do 3 godzin. W przypadku uzyskania niekorzystnego wyniku w części testowej, można zwrócić się do psychologa o ich powtórzenie. Jak uczy nas jednak doświadczenie, w pracowniach psychologicznych sprzyjających badanemu nieczęsto dochodzi do takich sytuacji.
Mowa tu choćby o gabinetach funkcjonujących na terenie OSK FILIP w Wysokiem Mazowieckiem – niedaleko Zambrowa. Wykonujemy psychotesty na rzecz kierowców, pracowników ochrony fizycznej oraz Służymy nowoczesnym sprzętem, wykwalifikowaną kadrą lekarską oraz dogodnymi terminami badań.
OSK pomaga
Sprawdź także ofertę prawa jazdy OSK FILIP skierowaną do mieszkańców Zambrowa oraz okolicznych miejscowości.
Naszą kolejną publikację poświęcimy możliwościom rozwoju zawodowego w kierunku obsługi urządzeń UDT (w tym wspomnianych wózków widłowych). Zapraszamy!