Kierowcy to szczególna i bardzo szeroka grupa zawodowa reprezentowana przez osoby o bardzo zróżnicowanych cechach charakteru, różnorodnych temperamentach i niejednolitym wykształceniu. To środowisko właściwie nie posiada wspólnych cech, które w jakiś sposób determinują wybór takiego właśnie zawodu. Z drugiej strony osoba zatrudniona na stanowisku kierowcy, powinna posiadać pewne umiejętności, które niezbędne są do tego, aby wykonywała swój zawód w sposób bezpieczny i odpowiedzialny, gdyż jak wiadomo od tego często zależy zdrowie i życie nie tylko kierowcy, ale i wielu innych osób.
I właśnie dlatego, aby zapewnić maksimum bezpieczeństwa użytkownikom ruchu drogowego, wykonuje się badania psychotechniczne kierowców, które potwierdzają ich zdolność do rzetelnego prowadzenia pojazdów.
Co sprawdza się za pomocą badań psychotechnicznych kierowców?
Badanie psychotechniczne – brzmi to dość tajemniczo. Jeśli idziemy do kardiologa czy ortopedy, to od razu mniej więcej wiadomo, czego się spodziewać, z jakim organem mamy problem i jakie są szanse wyleczenia. Z wizytą w pracowni psychotechnicznej jest zgoła inaczej.
Wiadomo, ze będą przeprowadzane jakieś testy, rozmowy… Ale właściwie co na ich podstawie ma być stwierdzone?
Otóż wbrew pozorom badania psychotechniczne kierowców są równie ważne jak badania krwi czy pomiar ciśnienia. Zawód kierowcy wymaga nie tylko dobrej kondycji fizycznej, ale również – a może przede wszystkim – doskonałej kondycji i równowagi psychicznej.
To skomplikowane i często niewidoczne procesy psychiczne są odpowiedzialne za zachowania, które stwarzają bezpośrednie zagrożenie życia, a w przypadku kierowcy dotyczyć to może wielu ludzi.
Po co badania?
Dlatego podczas badania sprawdza się m.in. takie cechy jak:
- dojrzałość społeczną (wartości, przestrzeganie norm społecznych),
- dojrzałość emocjonalną (stan emocjonalny, sposób reagowania na stres),
- sprawność intelektualną,
- procesy poznawcze (percepcja, uwaga, pamięć),
To właśnie m.in. te cechy wpływają na nasze zachowania i sposób reakcji w różnych, nieprzewidzianych i trudnych sytuacjach. Kierowca musi być osobą stabilną emocjonalnie, zrównoważoną i spostrzegawczą, aby mógł bezpiecznie wykonywać swój zawód.
Badania psychotechniczne w Białymstoku – jak się do nich przygotować?
Badaniami psychotechnicznymi zajmują się wyspecjalizowane pracownie psychologiczne wpisane do rejestru marszałka danego województwa. Pracownie takie często prowadzone są w ośrodkach szkolenia kierowców np. w Białymstoku,co jest znacznym ułatwieniem dla osób mających poddać się badaniu.
Badanie psychotechniczne kierowców nie wymaga specjalnego przygotowania. Poza zabraniem ze sobą niezbędnych dokumentów potwierdzających tożsamość, skierowania i okularów (jeśli są używane), wystarczy pamiętać, aby w ciągu 24 godzin przed badaniem nie spożywać alkoholu i innych substancji psychoaktywnych oraz porządnie się wyspać w noc poprzedzającą testy.