Do ubiegania się o prawo jazdy kat. A1 są dopuszczeni już 16-latkowie. Oczywiście motocykle, którymi mogą się poruszać są nieco wolniejsze i lżejsze od pojazdów przypisanych do kat. A. Dzięki temu ustawodawca zapewnił im możliwość sprawnego przemieszczania się w ruchu miejskim oraz na dłuższych trasach, dbając jednocześnie o ich bezpieczeństwo.

Prawo jazdy kat. A1 w praktyce

Z jakimi korzyściami wiąże się uzyskanie prawa jazdy kat. A1? Z możliwością kierowania motocyklem o pojemności do 125 cm³ oraz mocy do 11 kW (czyli ok. 15 KM). Kolejny istotny element to stosunek mocy do masy własnej, który w tym przypadku powinien wynosić maksymalnie 0,1 kW/kg.

Motocykle z kat. A1 niewiele odbiegają wyglądem od tych standardowych – jedynie wprawne oko będzie w stanie wychwycić różnice. Modele takie jak Aprila RS 125, Honda CBR 125 R, Junak 123 czy Keeway RKS 125 stanowią żywy dowód pieczołowitości, jaką koncerny przykładają do produkcji pojazdów małolitrażowych. Jednocześnie ich cena na rynku wtórnym jest na tyle atrakcyjna, że zmotoryzowanie statystycznego 16-latka nie będzie się wiązało z wyzuciem ze wszystkim funduszy.

Podobnie jak w przypadku egzaminu na prawo jazdy kat. A, cena egzaminu wynosi łącznie 210 zł (180 zł na poczet egzaminu praktycznego i 30 zł przeznaczone egzaminowi teoretycznemu).

Praktyczny kurs na prawo jazdy kategorii A1 Białystok

Jak uzyskać prawo jazdy kat. A1?

Aby uzyskać uprawnienia A1, należy oczywiście przejść kurs teoretyczno-praktyczny. Ma on rozbudowaną, charakterystyczną większym pojazdom formułę, aby młodzi kierowcy mogli jak najlepiej opanować przepisy ruchu drogowego oraz wprawić się w jeździe na motocyklu.

Kursanci muszą być więc przygotowani na uczestnictwo w 30 godzinach lekcyjnych wykładów oraz 20 godzinach zegarowych poświęconych poznawaniu motocykla w praktyce. Będzie to m.in. oznaczało przyswajanie zasad funkcjonowania i obsługi, jazdę na placu manewrowym oraz jazdę w warunkach miejskich.

Po zakończeniu kursu na prawo jazdy kat. A1, Kursantów czeka test wewnętrzny (zarówno teoretyczny, jak i praktyczny), który będzie stanowił podstawę dopuszczenia do egzaminu państwowego.

W Ośrodku Szkolenia Kierowców FILIP dbamy o to, by wiedza przekazywana przez naszych wykładowców miała przystępną i zrozumiałą formę.

Podczas zajęć terenowych przydzielamy Kursantom taki sam motocykl, jakim dysponuje WORD w Łomży, czyli Yamahę YBR 125.

Dzięki temu ich szanse na bezproblemowe uzyskanie prawa jazdy kat. A1 znacząco rosną.

Zapraszamy wszystkich chętnych z rejonów Białegostoku, Zambrowa, Łomży lub innych miast Podlasia do zapisywania się na najbliższy kurs prawa jazdy kat. A1!

TOP