Zgodnie z definicją, prawo jazdy kat. D umożliwia m.in. kierowanie autobusami, a więc pojazdami wyposażonymi w więcej niż 9 miejsc siedzących. Do jego uzyskania niezbędne jest legitymowanie się uprawnieniami kat. B oraz ukończeniem 24 roku życia.

Wbrew pozorom, nie ogranicza to jednak szans na zdobycie zawodu przez nieco młodszych kierowców.

Kurs na prawo jazdy kat. D już od 19 roku życia

Żołnierze, których umiejętności przełożeni zamierzają wykorzystać na cele transportu osobowego, mogą przejść kurs na prawo jazdy kat. D w wieku 19 lat. Podobny przywilej dotyczy 21-letnich funkcjonariuszy policji, straży pożarnej oraz straży granicznej.

W przypadku kierowców cywilnych również istnieje możliwość zasiadania za kierownicą autobusu w wieku 21 lat, jednak tutaj nieodzowne jest ukończenie kursu na przewóz osób, a więc tzw. kwalifikacji wstępnej. Z kolei 23-latkowie zostali upoważnieni przez ustawodawcę do ukończenia kwalifikacji wstępnej przyspieszonej.

Kurs uwzględnia ona jedynie 140 godzin warsztatów, a więc o połowę mniej niż kwalifikacja wstępna w wymiarze standardowym.

Kategoria D daje możliwość prowadzenia wielu typów pojazdów.

Prócz autobusów, zaliczymy do nich:

  • autobusy z przyczepami do 750 kg,
  • ciągniki rolnicze,
  • pojazdy wolnobieżne (np. żurawie, wózki podnośnikowe),
  • pojazdy z grupy AM (motorowery, motorowery z lekkimi przyczepami oraz czterokołowce lekkie).
Praktyczny kurs na prawo jazdy kategorii D Białystok

Kurs, prawo jazdy D i niezbędne kwalifikacje

Kurs prawa jazdy D w naszym Ośrodku Szkolenia Kierowców przebiega dwojako, w zależności od uprawnień Kursanta.

I tak:

  • prawo jazdy kat. B – 20 godzin lekcyjnych wykładów oraz 60 godzin zegarowych zajęć praktycznych,
  • prawo jazdy kat. C – 20 godzin lekcyjnych wykładów oraz 40 godzin zegarowych zajęć praktycznych.

Cena pierwszego z wymienionych wariantów wynosi 4000 zł, natomiast cena drugiego 2000 zł. Do sumy kosztów należy doliczyć ponadto cenę badań (od 60 zł), które wykonujemy na terenie ośrodka.

Kurs na kat. D uznajemy za przebyty dopiero w momencie zdania przez Kursanta dwuczęściowego egzaminu wewnętrznego, odpowiadającego charakterem egzaminowi państwowemu. Ten ostatni kosztuje łącznie 230 zł.

Nasi Kursanci kształcą się na pokładzie autobusu marki Neoplan, przemierzając te same trasy, które będą pokonywać w trakcie egzaminu państwowego. Regularnie odwiedzają też nasze place manewrowe, gdzie wpajamy im zasady bezpiecznego, a zarazem sprawnego operowania, bądź co bądź, dużym pojazdem.

Ze swojej strony staramy się im na bieżąco przekazywać wszelkie tajniki odpowiedzialnego zadania, jakim jest transport osobowy.

Zrobienie kat. D może być prostsze, niż wydaje się wielu niedoszłym kierowcom zawodowym. Aby tego dowieść, zapraszamy do odwiedzenia jednej z naszych filii, zlokalizowanych m.in. w: Białystoku, Grajewie oraz Piszu

TOP