Nie każdy ma szczęście znaleźć pracę w swoim zawodzie bądź zdobyć specjalistyczne kwalifikacje przed uzyskaniem dorywczego zatrudnienia. Szkolenia UDT mają przede wszystkim służyć tym osobom, którym na względzie leży awans lub zupełne przebranżowienie. Ich szeroki zakres pozwala spojrzeć na rynek pracy pod zupełnie innym kątem.
Operator urządzeń UDT – posada wielobranżowa i międzynarodowa
Wbrew pozorom, operatorzy urządzeń transportu bliskiego, takich jak wózki widłowe czy wciągarki, nie pracują wyłącznie w magazynach. Ich usługi są również cenione we wszystkich gałęziach przemysłu lekkiego i ciężkiego, w branży kolejowej, portowej, budowlanej oraz branży TSL (transport, spedycja, logistyka).
Z kolei operatorzy popularnych HDS-ów (czyli hydraulicznych dźwigów samochodowych) znajdują zatrudnienie przy pracach interwencyjnych, komunalnych, a nawet stricte marketingowych (tu: montaż paneli cyfrowych, banerów, iluminacji).
Istota kursów UDT
Równie istotny pozostaje fakt, że uprawnienia UDT zyskuje się bezterminowo. Szkolenie kwalifikacyjne stanowi zatem wydatek jednorazowy – kolejne koszty, związane z obowiązkowymi badaniami okresowymi, ponosi już pracodawca bezpośrednio zainteresowanego.
Co więcej, zaświadczenie kwalifikacyjne, wydawane przez UDT, jest ważne nie tylko na terenie Polski, ale całej Unii Europejskiej oraz państw z grupy EFTA. Stąd w przypadku trudności w znalezieniu pracy (a takie sytuacje należą do rzadkości), operator przykładowego wózka jezdniowego może bez większych zżymań myśleć o karierze za granicą.
Każdy korzysta
Zresztą na tej samej zasadzie tzw. przyjezdni mogą starać się o pracę w Polsce. Muszą jedynie zwrócić się do UDT o uznanie kwalifikacji nabytych w rodzimym kraju. m.in. z myślą o nich oraz o Polakach poszukujących pracy za granicą powstała strona z wykazem Punktów Kontaktowych, gdzie można uzyskać informacje o zasadach uznawania uprawnień w poszczególnych państwach obu wspólnot.
Ile trwają szkolenia UDT w OSK FILIP?
Długość szkoleń UDT jest oczywiście uzależniona od charakterystyki urządzeń nimi objętych. Poniżej prezentujemy te najpopularniejsze przykłady kursów na:
- podesty ruchome – kat. I P (podesty samojezdne, wolnobieżne, przewoźne lub kat. II P (podesty masztowe, wiszące stacjonarne) – zwykle do 3 dni,
- suwnice – kat. I S (suwnice sterowane z kabiny) lub II S (suwnice sterowane z poziomu roboczego – przewodowo lub bezprzewodowo) – zwykle do 3 dni,
- wózki widłowe – kat. I WJO (wózki jezdniowe podnośnikowe – w tym specjalizowane) lub II WJO (wózki j. podnośnikowe) lub III WJO (wózki j. p. prowadzone i zdalnie sterowane) – zwykle do 45 dni,
- żurawia – kat. I Ż (żurawie wieżowe, szybkomontujące, szynowe) lub II Ż (żurawie przenośne, przewoźne, stacjonarne, samojezdne) – zwykle do 30 dni.
W przypadku większości szkoleń UDT jedyne wymogi, jakie są stawiane przed przyszłymi kandydatami na operatorów to wykształcenie podstawowe oraz pełnoletniość. Dlatego ich uczestnikami stają się często osoby młode, którym zależy na jak najszybszym znalezieniu stosunkowo pewnego zatrudnienia.
Szkolenia UDT z OSK FILIP
Szkolenia UDT stanowią jeden z głównych elementów naszej oferty dydaktycznej. Realizujemy je z wykorzystaniem nowoczesnego sprzętu transportowego, przy udziale doświadczonej kadry wykładowczej.
Obszar naszego działania obejmuje nie tylko miejscowości położone w okolicach Białegostoku, ale także większą część województwa podlaskiego. Chętnie dzielimy się wiedzą dotyczącą zasad przyznawania uprawnień UDT, dlatego zapraszamy do kontaktowania się z nami drogą telefoniczną lub e-mailową.
Zachęcamy też do zapoznania się z naszą następną publikacją, w której przyjrzymy się kursowi na koparkę, czyli jedną z najszerzej stosowanych maszyn z rozległego katalogu IMBiGS.