Obowiązek wykonywania psychotestów dla kierowców jest gwarantem bezpieczeństwa. Jeśli zależy nam na zdobyciu uprawnień np. na kierowanie pojazdami ciężarowymi lub osobowymi, musimy zgłosić się do ośrodka szkoleniowego, w którym zostaną przeprowadzone testy psychologiczne.
Badania psychotechniczne – etapy
Badania psychologiczne powinny być przeprowadzane przez doświadczonych psychologów i polegają na:
- wstępnej rozmowie z psychologiem;
- wypełnieniu kwestionariuszy;
- przejściu testów aparaturowych.
Testy aparaturowe polegają na praktycznym zbadaniu koordynacji wzrokowo-ruchowej, spostrzegawczości, refleksu oraz szeregu innych zdolności. W zależności od tego, na co chcemy uzyskać kwalifikacje, badania są przeprowadzane w ustalony sposób.
Istota badań
Opinia, którą uzyskamy podczas badań, jest wydawana na piśmie jako ogólny wynik wszystkich etapów badań. Z tego powodu, warto – przed testem – zadbać o swoje samopoczucie oraz postarać się o to, aby nasza koncentracja była na możliwie najwyższym poziomie.
Testy psychologiczne są obowiązkiem podczas starania się o uzyskanie kwalifikacji na:
- kierowanie pojazdami służbowymi kategorii B;
- operatora wózków widłowych;
- prawo jazdy kategorii C, CE, D, DE;
- sprawowanie funkcji ochroniarza;
- operatora maszyn.
Najlepsze białostockie ośrodki szkoleniowe oferują szeroki zakres badań, co wiąże się również z dużą oszczędnością. Możliwość wykonania psychotestu w miejscu, gdzie przeprowadzany jest kurs, niweluje konieczność dojeżdżania do odrębnego centrum psychologicznego.
Testy psychologiczne dla instruktorów
Jeśli chcemy zawodowo kierować pojazdami osobowymi, wówczas konieczne jest zdanie prawa jazdy kategorii B oraz przejście odpowiednich badań psychologicznych. Równie istotne jest wybranie dobrego ośrodka, w którym lekcje jazdy będą prowadzone przez doświadczonego instruktora.
Dobry instruktor posiada wiele cech, które decydują o jego zdolnościach nauczania. Ponadto, charakteryzuje się:
- umiejętnością przekazywania wiedzy – sposób, w jaki instruktor z nami rozmawia i przekazuje swoją wiedzę, ma duże znaczenie podczas przygotowania Kursantów do egzaminu;
- cierpliwością – każdy z nas uczy się nowych rzeczy we własnym, indywidualnym tempie. Brak cierpliwości ze strony instruktora wyklucza możliwość efektywnego nauczania;
- kwalifikacjami – nauczyciele w ośrodkach szkoleniowych muszą przejść odpowiednie szkolenia, warsztaty dla instruktorów oraz psychotesty. Brak odpowiednich kwalifikacji wyklucza z możliwości prowadzenia zajęć z Kursantami.
Zawodowy kierowca? Z OSK to proste!
Jeśli pragniemy zostać kierowcą zawodowym samochodu osobowego, ciężarowego lub pojazdu o dużych gabarytach – warto zaufać ośrodkom, które cieszą się uznaniem oraz renomą. Wykwalifikowana kadra instruktorska oraz efektywne szkolenia pozwolą nam zrealizować marzenia o pracy związanej z transportem, która obecnie jest oceniana jako jedna z najlepiej płatnych.
Nie tylko przyszły kierowca jest zobligowany do wykonania testów psychologicznych. Instruktorzy, którzy pracują w ośrodkach szkoleniowych, również muszą posiadać pozytywną opinię z nich wynikającą.
Zobacz również 3 kategorie prawa jazdy, dedykowane przyszłym kierowcom zawodowym