Profesja kierowcy zawodowego, choć może kojarzyć się z nieograniczonymi możliwościami zwiedzania różnych krajów, w rzeczywistości jest niezwykle wyczerpująca i stresująca. Wiele samotnych godzin w trasie, konieczność stałej koncentracji i szybkiego reagowania w nieprzewidzianych sytuacjach stanowią obciążenie dla kondycji psychofizycznej. Dodatkowo praca wykonywana w jednej, stałej pozycji i monotonia podczas jazdy autostradami przyczyniają się do powstania zachowań rutynowych, które mogą doprowadzić do nieszczęścia.
Aby tego uniknąć i jednocześnie sprawdzać aktualne możliwości i wiedzę kierowców zajmujących się przewozem rzeczy lub osób, nałożono na nich obowiązek przejścia okresowego szkolenia kierowców zawodowych.
Kto organizuje szkolenia kierowców zawodowych i jak wyglądają?
Na tego typu szkolenie można zapisać się do jednego z wielu ośrodków szkolenia kierowców np. w Białymstoku, Bielsku Podlaskim czy Zambrowie.
Okresowe szkolenie kierowców zawodowych musi być odpowiednie do pojazdu użytkowanego przez kierowcę. Każdy zawodowy kierowca musi przejść takie szkolenie co 5 lat. Może się to jednak odbyć na dwa sposoby w formie:
- kursu okresowego,
- cyklu zajęć, odbywających się w przeciągu 5 lat.
Niektóre z ośrodków szkoleniowych umożliwiają odbycie części kursu metodą e-learningu, co na pewno znacznie ułatwia całą procedurę.
Kurs okresowy
Kurs okresowy obejmuje 35 godzin zajęć teoretycznych, które poruszają tematykę związaną z:
- bezpiecznym uczestnictwem w ruchu drogowym,
- czynnikiem ludzkim w przewozie drogowym,
- bezpieczeństwem, obsługą i logistyką w aspekcie zdrowia, ruchu drogowego i środowiska.
Zajęcia połączone są w bloki tematyczne odpowiadające konkretnym kategoriom praw jazdy. Po ich zakończeniu kursanci zaliczają ćwiczenia sprawdzające i otrzymują dokument potwierdzający ukończenie szkolenia. Na tej podstawie ośrodek szkoleniowy wydaje świadectwo kwalifikacji zawodowej, a do prawa jazdy kierowcy przy symbolu oznaczającym kategorię wpisany zostaje kod „95”.
Kierowca zobowiązany jest również do poddania się badaniom lekarskim i psychologicznym, które potwierdzą brak przeciwwskazań zdrowotnych do wykonywania zawodu.
O czym należy pamiętać?
Przede wszystkim o terminach.
Świadectwo kwalifikacji zawodowej jest ważne 5 lat.
Po upływie tego terminu, kierowca ponownie musi odbyć okresowe szkolenie i przejść wymagane badania lekarskie i psychologiczne (w przypadku badań, po ukończeniu przez kierowcę 60 roku życia należy je powtarzać co 30 miesięcy).
Warto też pamiętać, aby zapisać się na szkolenie co najmniej 2-3 miesiące przed upływem terminu ważności, gdyż cała procedura i formalności związane z oczekiwaniem na nowe prawo jazdy zajmują trochę czasu i przez własną nieuwagę można się pozbawić możliwości wykonywania zawodu do czasu otrzymania nowego dokumentu.
Zachęcamy do ubiegania się o prawo jazdy za naszym pośrednictwem wszystkich chętnych z rejonu Łomży oraz innych podlaskich miast.