Wskaźniki importu i eksportu w Polsce wykazują stały wzrost. Tym samym wzrasta również branża TSL, a co za tym idzie, rośnie zapotrzebowanie na usługi kierowców zawodowych, posiadających prawo jazdy upoważniające do kierowania TIR-ami. Nie oznacza to jednak, że kierowcy innych kategorii narzekają na brak atrakcyjnych ofert pracy.
1. Prawo jazdy kat. C, czyli pierwsze kroki w transporcie towarowym
Prawo jazdy kat. C jest dedykowane wszystkim kierowcom posiadającym już prawo jazdy kat. B. Na kursy przygotowujące do egzaminu państwowego decydują się w pierwszej kolejności wszystkie te osoby, które chciałyby w domyśle kierować:
- pojazdami samochodowymi powyżej 3,5 t,
- zespołami pojazdów złożonymi z w/w samochodu oraz przyczepy lekkiej.
Ich uprawnienia będą również obejmowały pojazdy przypisane do kat. B, czyli:
- ciągniki rolnicze i pojazdy wolnobieżne,
- pojazdy z kategorii AM (motorowery, czterokołowce lekkie).
Pozostałe przykłady
Druga grupa to kierowcy traktujący prawo jazdy kategorii C jako etap przejściowy na drodze do ubiegania się o prawo jazdy CE. Niezależnie od aspiracji, w celu zapisania się na odpowiedni kurs prawa jazdy należy legitymować się wiekiem przynajmniej 21 lat. Dla kierowców z przedziału wiekowego 18-20 zarezerwowano konieczność uczestniczenia w pierwszej kolejności w kursie kwalifikacji wstępnej.
Nawiasem mówiąc, szkolenie to jest niezbędne z punktu widzenia każdego przyszłego kierowcy zawodowego, więc młodsi kandydaci na to stanowisko nie stracą zbyt wiele. Jedyna korzyść dla ich starszych kolegów wynika z faktu, że po uzyskaniu prawa jazdy kat. C mogą oni przystąpić do kursu kwalifikacji wstępnej przyspieszonej, krótszego o połowę względem wersji pełnej (140 godzin wobec 280).
Z kolei sam kurs na kategorię C składa się z 20 godzin lekcyjnych wykładów oraz 30 godzin zajęć praktycznych.
2. Prawo jazdy kategorii CE – transport w skali makro
Nie da się ukryć, że ograniczenia związane z brakiem możliwości kierowania pojazdem z przyczepą (lub naczepą) inną niż lekka nieco zawężają krąg potencjalnych pracodawców. Nieczęsto zdarza się też, by transport dalekobieżny był realizowany przy użyciu pojazdów odpowiednich kat. C.
Dlatego posiadając uprawnienia bazowe, gros kierowców decyduje się ubiegać o prawo jazdy CE, które umożliwia zasiadanie za kierownicą:
- pojazdów o DMC powyżej 3,5 z przyczepą bez ograniczeń tonażowych,
- zespołami pojazdów przypisanymi kat. B+E (tu: pojazd samochodowy i przyczepa do 3,5 t, ciągnik rolniczy oraz pojazd wolnobieżny z przyczepami).
Kryteria wiekowe są tu analogiczne jak w przypadku kat. C, kurs obejmuje natomiast 20 godzin lekcyjnych wykładów oraz 25 godzin zegarowych zajęć praktycznych. Dodatkowym udogodnieniem dla kandydatów na kierowców kat. CE jest brak konieczności zdawania części teoretycznej egzaminu państwowego.
3. Opcja alternatywna: prawo jazdy kat. D
Dla wszystkich świeżo upieczonych kierowców kat B. jednym z możliwych wariantów rozwijania ścieżki kariery jest również prawo jazdy kat. D. Jego głównym atutem jest zwiększenie szans na znalezienie pracy w sektorze publicznym, choćby w charakterze kierowcy autobusu miejskiego.
Na kurs prawa jazdy D, liczący 20 godzin lekcyjnych teorii i 60 praktyki, mogą zapisać się wszyscy:
- 21-latkowie, którzy ukończyli kurs kwalifikacji wstępnej,
- 23-latkowie, którzy ukończyli kurs kwalifikacji wstępnej przyspieszonej,
- 24-latkowie (bez dodatkowych obostrzeń).
Będą mogli oni zasiadać za kółkiem autobusów bez limitu miejsc siedzących, pojazdów wolnobieżnych, ciągników rolniczych oraz pojazdów z grupy AM. Co ważne, osoby powyżej 24 roku życia, zainteresowane przejściem na zawodowstwo również są zobowiązane do ukończenia kursu kwalifikacyjnego.
Tylko dzięki niemu mogą bowiem zdobyć świadectwo kwalifikacji zawodowej.
Rodzaje prawa jazdy? OSK FILIP zaprasza
Niezależnie od obranej ścieżki zawodowej, nasz Ośrodek Szkolenia Kierowców, położony w okolicach Zambrowa, służy niezmiennie pomocą. Zapewniamy możliwość ukończenia przy naszym udziale wszystkich w/w kursów oraz wielu innych – bądź to kwalifikacyjnych, bądź doskonalących (np. kursu przygotowawczego do egzaminu na certyfikat kompetencji zawodowych).
Dziękując za odwiedziny na naszym blogu, zachęcamy do lektury kolejnej publikacji. Przedstawimy w niej perspektywy, jakie zapewniają szkolenia UDT.