Kurs na wózki widłowe od wielu lat jest w czołówce szkoleń wybieranych przez osoby chcące znaleźć atrakcyjną pracę lub poszerzyć swoje kwalifikacje zawodowe. Dzieje się tak nie bez przyczyny, gdyż uprawnienia operatora wózków widłowych dają praktycznie 100% szanse na zatrudnienie. Aby się o tym przekonać wystarczy przejrzeć portale ogłoszeniowe, w których anonse pracodawców poszukujących tego typu pracowników pojawiają się niezwykle często.
Kto może zostać operatorem wózka widłowego?
Zdobycie zawodu operatora wózka widłowego nie jest specjalnie trudne, a wymogi formalne stawiane przed kandydatem spełnia niemal każdy.
Aby móc wykonywać upragniony zawód trzeba mieć ukończone 18 lat, wykształcenie podstawowe i zaświadczenie lekarskie zezwalające na podjęcie zatrudnienia (główne schorzenia dyskwalifikujące to poważne wady słuchu i wzroku, epilepsja, choroby psychiczne).
Stosowne uprawnienia zostają nadane po zdaniu państwowego egzaminu przeprowadzanego przez inspektorów Urzędu Dozoru Technicznego, do którego chętni przygotowują się biorąc udział w kursach na wózki widłowe.
Zdanie egzaminu przy odrobinie wysiłku nie powinno być trudne gdyż, jeśli chodzi o część teoretyczną wystarczy odpowiedzieć na 3 spośród zadanych pytań oraz wykazać się praktyczną znajomością obsługi wózka widłowego.
Gdzie pracuje i jakie są obowiązki operatora wózka widłowego?
Operatorzy wózków widłowych zatrudniani są wszędzie tam gdzie są duże powierzchnie magazynowe i zachodzi potrzeba transportu towarów w różne miejsca. Można ich, zatem spotkać w halach magazynowych, sklepach wielkopowierzchniowych, hurtowniach, fabrykach, składach materiałów budowlanych itp.
Ich praca polega na transporcie, załadunku i rozładunku towarów przy użyciu wózka widłowego oraz na wykonywaniu różnego rodzaju prac magazynowych. Operator powinien również dbać o utrzymanie dobrego stanu technicznego wózka widłowego i zgłaszać jego ewentualne usterki.
Operator wózka widłowego – zawód z perspektywami
Ukończenie kursu na wózki widłowe i zdanie egzaminu jest na pewno dobrą inwestycją w swoją przyszłość. Raczej nie zanosi się na to, aby w najbliższych latach brakło pracy dla operatorów wózków, a wręcz przeciwnie prawdopodobnie będzie jej przybywać. Wpływ na to ma postępujący rozwój gospodarczy i budowa coraz większej ilości hal magazynowych, sklepów i hurtowni, w których zawsze jest zapotrzebowanie na osoby potrafiące obsługiwać wózki widłowe.
Ponadto tego typu pracownicy nieustająco są poszukiwani przez pracodawców zagranicznych, co dodatkowo podnosi atrakcyjność zawodu operatora wózków widłowych i potwierdza, że decyzja o zdobyciu odpowiednich uprawnień jest jak najbardziej zasadna.
Kurs na wózki widłowe Białystok i okolice
OSK Białystok, to tylko jedna z wielu filii ośrodka szkolenia kierowców FILIP, który organizuje profesjonalne kursy na wózki widłowe składające się z części teoretycznej oraz praktycznej, podczas której kandydaci zdobywają umiejętności niezbędne do prawidłowej i bezpiecznej obsługi wózka.