![Quad-prawo jazdy też potrzebne Białystok](https://osk-filip.pl/wp-content/uploads/2017/05/quad-jazda.jpg)
Aby zasiąść za kierownicą motocykla o dowolnej pojemności przed ukończeniem 24 roku życia, nie trzeba być od razu przedstawicielem służb mundurowych. Kurs na prawo jazdy kat. A jest bowiem dostępny dla wszystkich 20-latków, którzy mają 2-letnie doświadczenie w prowadzeniu motocykli dedykowanych kat. A2.
Co daje kurs prawa jazdy kat. A?
Wspomniani na wstępie żołnierze, policjanci, strażacy i funkcjonariusze straży granicznej mogą udać się na kurs prawa jazdy kat. A już w wieku 18 lat. Po jego ukończeniu zyskują prawo do kierowania:
- motocyklem dwu- lub trójkołowym z silnikiem o pojemności powyżej 50 cm³,
- motocyklem dwukołowym, wyposażonym w wózek boczny,
- motocyklem dwu- lub trójkołowym z przyczepą cięższą nie więcej niż o 100 kg od samego motocykla,
- pojazdami z grupy AM.
Inne grupy
Ich kolegom w cywilu, aż do ukończenia 20-roku życia, pozostaje posiłkowanie się prawem jazdy kat. A2, które uprawnia z kolei do kierowania:
- motocyklem dwukołowym z silnikiem o mocy do 35 kW, którego stosunek mocy do masy nie wykracza ponad 0,2 kW/kg,
- motocyklem z przyczepą (znów obowiązuje tu zasada marginesu 100 kg),
- motocyklem trójkołowym z silnikiem o mocy do 15 kW,
- pojazdami przypisanymi do kategorii AM.
Co ważne, absolwenci kursu na prawo jazdy kat. A2 są zwolnieni z części teoretycznej egzaminu na prawo jazdy kat. A. Obowiązuje ich jedynie część praktyczna, w ramach której będzie się od nich wymagać:
- dokonania oceny stanu technicznego pojazdu,
- jazdy po tzw. ósemce,
- wykonania manewru slalomu wolnego i szybkiego,
- jazdy z manewrem omijania przeszkody,
- ruszania pod górę do przodu.
Kto może ukończyć kurs na prawo jazdy kat. AM?
Karierę kierowcy jednośladów można rozpocząć już w wieku lat 14 za sprawą kursu na prawo jazdy kat. AM. Kierując się zasadą ograniczonej odpowiedzialności, ustawodawca przewidział dla najmłodszych uczestników ruchu drogowego pojazdy o mocno ograniczonych parametrach:
- dwu- lub trzykołowe motorowery, wyposażone w silnik spalinowy o pojemności do 50 cm³ lub silnik elektryczny o mocy do 4 kW z ogranicznikiem prędkości do 45 km/h,
- motorowery z przyczepą (maksymalnie 100 kg powyżej wagi motoroweru),
Co ciekawe, 14-latkowie mogą również zasiadać za kółkiem czterokołowców lekkich, ważących nie więcej niż 350 kg i osiągających prędkość maksymalną 45 km/h.
Po 16 roku życia
Osiągnąwszy wiek 16 lat, zyskuje się możliwość uczestniczenia w szkoleniu na prawo jazdy kat. A1. Przypisane mu pojazdy mogą z pewnością bardziej przypaść do gustu wielbicielom wiatru we włosach.
Zaliczamy do nich:
- motocykle dwukołowe z silnikiem o pojemności do 125 cm³ i mocy do 11 k/W, których stosunek mocy do masy nie przekracza 0,1 kW/kg,
- w/w motocykle z przyczepą (do 100 kg powyżej masy motocyklu),
- motocykle trójkołowe z silnikiem o mocy do 15 kW,
- pojazdy przypisane kat. AM.
Wzorem kat. A2, pozyskanie prawa jazdy kat. A1 także eliminuje konieczność przystępowania do części teoretycznej egzaminu na kat. A.
Szczegóły kursów na jednoślady w Białymstoku
Obecnie uczęszczanie na szkolenia z zakresu teorii nie jest obligatoryjne. Niemniej statystyki jasno pokazują, że kursanci wybierający tradycyjne metody dydaktyczne wypadają w trakcie egzaminów znacznie lepiej od swoich kolegów uskuteczniających samokształcenie. Kursy prowadzone przez profesjonalne ośrodki szkolenia kierowców cechują się następującą (lub zbliżoną) strukturą kurs na prawo jazdy kat.:
- AM – 10 godzin lekcyjnych teorii i 10 praktyki,
- A1 – 30 godzin lekcyjnych teorii i 20 praktyki,
- A2 – j/w,
- A – j/w.
Aby zapisać się na którykolwiek z dyskutowanych kursów, wystarczy odnaleźć nas w Białymstoku lub w innym mieście z terenów 3 województw będących obszarem działania OSK FILIP. Aby zapoznać się z kolejną publikacją, wystarczy natomiast zawitać wkrótce na naszym blogu.
Tym razem skupimy się na zaletach kursu operatora walca drogowego oraz innych maszyn roboczych. Zapraszamy!