Kurs na przewóz osób i rzeczy to szczególny etap w rozwoju kariery przyszłego kierowcy ciężarówki lub autobusu. Pozwala on bowiem przejść płynnie od amatorstwa do profesjonalizmu w ciągu 280 (kwalifikacja wstępna) lub 140 godzin (kwalifikacja wstępna przyspieszona) szkoleniowych. To dużo, a zarazem niedużo, zważywszy na późniejsze szanse zawodowe.
Kurs na przewóz osób i rzeczy, czyli dwie strony medalu
Kurs na przewóz osób i rzeczy jest przeznaczony dla posiadaczy prawa jazdy kategorii:
- C, C+E, C1, C1+E,
- D, D+E, D1, D1+E.
Pozwala on uzyskać uprawnienia zawodowe dla całej grupy pojazdów przeznaczonych transportowi towarowemu lub osobowemu. Co to w praktyce oznacza?
- Kierowca A posiada prawo jazdy C1.
- Kierowca A zdobywa świadectwo kwalifikacji zawodowej po ukończeniu kursu na przewóz rzeczy.
- Kierowca A zdaje egzamin na prawo jazdy kategorii C.
- Kierowca A nie musi już ponawiać szkolenia kwalifikacyjnego ani przystępować do egzaminu państwowego, gdyż uprawnienia zyskane za pierwszym razem upoważniają go do zarobkowego przewozu drogowego również pojazdami kategorii C.
Odpowiednia kategoria
Wspomniany kierowca A ma również okazję cieszyć się przywilejem możliwości przystąpienia do kursu kwalifikacji wstępnej uzupełniającej (wersja standardowa – 70 godzin, wersja przyspieszona – 35 godzin).
Dzięki niemu otrzyma prawo zarobkowania za kierownicą pojazdów przypisanych kat. D, D+E, D1, D1+E. Oczywiście te same prawa przysługują kierowcy B z uprawnieniami na kat. D, który zamierza rozszerzyć swoje kompetencje.
Od jakiego wieku można się ubiegać o świadectwo kwalifikacji zawodowej?
Kierowcy planujący rozpocząć pracę w transporcie towarowym mogą przystąpić do kursu kwalifikacji wstępnej już w wieku 18 lat, natomiast niedoszli kierowcy autobusów w wieku 21 lat.
Hipotetycznie mogą oni też wybrać kurs przyspieszony, ale w takim przypadku przyjdzie im kierować wyłącznie pojazdami zarezerwowanymi dla kategorii C1, C1+E lub D1, D1+E aż do ukończenia:
- 21 roku życia – kurs na przewóz rzeczy,
- 23 roku życia – kurs na przewóz osób.
Dla ułatwienia, wiele placówek szkoleniowych (jak choćby OSK FILIP) zapewnia swoim kursantom możliwość przystąpienia do kursu na przewóz osób i rzeczy jeszcze przed osiągnięciem wspomnianego wieku. Muszą oni jedynie ukończyć wymagane 18 lub 21 lat w trakcie trwania cyklu szkoleniowego.
W ramach formalności dodatkowych kursanci są zobowiązani przejść również podstawowe badania lekarskie oraz badania psychotechniczne dla kierowców. Co istotne, w przypadku ich profesji obowiązek wykonywania badań okresowych został narzucony ustawowo. Ważność badań w przypadku kierowców poniżej 60 roku życia wynosi 5 lat. Powyżej tej granicy na badania należy uczęszczać co 30 miesięcy.
Kurs na przewóz osób czy rzeczy?
Zarobki kierowców pojazdów ciężarowych oraz kierowców autobusów są zbliżone i oscylują średnio w okolicach 3000 zł brutto/m-c (z drobną przewagą na rzecz drugiej grupy zawodowej).
Oczywiście ich ostateczna wysokość jest uzależniona od:
- doświadczenia na danym stanowisku,
- umiejętności,
- możliwości finansowych pracodawcy,
- regionu zatrudnienia bezpośrednio zainteresowanego.
Sprawdź raport
Ze statystyk wynika, że wspomniane wynagrodzenie dla obu grup może być równie dobrze wyższe o ok. 1000 zł brutto. Z pewnością w spółkach państwowych (jak MPK) uzyskanie takiego pułapu będzie procesem wolniejszym.
Z drugiej strony kierowcy w nich zatrudnieni mogą cieszyć się większą stałością zatrudnienia niż ich koledzy z branży towarowej.
Przed zapisaniem się na kurs na przewóz osób lub kurs na przewóz rzeczy wypada więc wziąć pod uwagę:
- uwarunkowania finansowe lokalnego rynku pracy,
- szanse na zatrudnienie w obu branżach,
- preferowany zakres obowiązków oraz odpowiedzialności.
Zapraszamy na kursy
Ze swojej strony służymy konsultacjami – zarówno pod kątem szkoleniowym, jak i praktycznym, dotyczącym wykonywania konkretnych zawodów. Można nas codziennie zastać w naszej siedzibie w położonej ok. 50 km. od Łomży i Białegostoku. Jesteśmy także dostępni pod poniższym numerem telefonu: 694 888 897.
Dziękując za uwagę, zachęcamy do zapoznania się z kolejnym artykułem, w którym spojrzymy na motoryzację z punktu widzenia niedoszłego posiadacza prawa jazdy kat. A.