Na szkolenia zawodowe składa się wiele elementów niezbędnych dla rozpoczęcia kariery kierowcy w branży TSL. Kurs na przewóz rzeczy i osób to oczywiście punkty kluczowe. Zaraz za nimi plasują się szkolenia zawodowe kierowców, które dają podstawę do odnowienia wspomnianych uprawnień.
W Polsce zawodowym kierowcą autobusu może zostać każdy, kto:
- ukończył 21 rok życia,
- odbył kurs na przewóz osób, czyli innymi słowy kurs kwalifikacji wstępnej dla wybranej grupy pojazdów.
- uzyskał uprawnienia do prowadzenia pojazdów z grupy D, D+E, D1 lub D1+E,
- przeszedł badania medycyny pracy,
Co istotne, kierowcy w wieku powyżej 23 lat mają możliwość uczestniczenia w przyspieszonym kursie kwalifikacyjnym.
Trwa on łącznie 140 godzin, czyli aż o połowę mniej względem 280-godzinnej wersji standardowej.
Przepisy regulujące transport towarowy są nieco mniej wyśrubowane od norm przewidzianych dla transportu osobowego.
Na zawodowstwo mogą więc przejść kierowcy, którzy:
- ukończyli 18 rok życia,
- uczestniczyli w kursie na przewóz rzeczy,
- legitymują się uprawnieniami do prowadzenia pojazdów przypisanych do kategorii C, C+E, C1, C1+E,
- przebyli niezbędne badania lekarskie,
Wersja skrócona kursu jest tutaj z kolei zarezerwowana dla kierowców legitymujących się wiekiem minimum 21 lat.
Nic nie stoi na przeszkodzie, aby dysponować kwalifikacjami zarówno do kierowania pojazdami przeznaczonymi do transportu towarów, jak i osób. W tym właśnie celu stworzono stosunkowo krótki, bo 70-godzinny kurs kwalifikacji wstępnej uzupełniającej.
Mogą go ukończyć:
- kierowcy, którzy nie osiągnęli jeszcze 23 roku życia, a posiadają już świadectwo kwalifikacji zawodowej dla kat. C, C+E, C1, C1+E,
- kierowcy poniżej 21 roku życia, którzy posiadają w/w uprawnienie dla kat. D, D+E, D1, D1+E.
Dla kierowców wykraczających poza omawiane limity wiekowe ponownie przewidziano wersję przyspieszoną kursu, trwającą zaledwie 35 godzin.
Wszystkie szkolenia kwalifikacyjne kierowców łączy jeden wspólny element, a mianowicie egzamin teoretyczny, zdawany przed komisją z ramienia Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego. Zaliczenie go z sukcesem pozwala uzyskać wprawdzie wybrane kwalifikacje, nadal podlegają one jednak weryfikacji co 5 lat.
W praktyce oznacza to konieczność uczestnictwa w szkoleniu okresowym, przebycia badań kontrolnych i udania się ze stosownymi zaświadczeniami do lokalnego wydziału komunikacji miejskiej po nowe prawo jazdy.
W naszym ośrodku kształcimy kierowców zawodowych od A do Z, począwszy od nauki na kategorię C lub D aż do kwalifikacji wstępnej uzupełniającej. Prowadzimy szkolenia okresowe dla kierowców, udostępniamy też gabinety naszej komórki medycyny pracy, aby Kursanci mieli możliwość uzyskania wszystkich niezbędnych orzeczeń lekarskich w jednym miejscu.
Skuteczność stosowanych przez nas metod szkoleniowych została już potwierdzona przez szerokie grono kierowców zawodowych z całego Podlasia – w tym z obszaru Zambrowa, któremu w szczególności dedykujemy naszą ofertę. Zachęcamy wszystkich zainteresowanych do złożenia wizyty w naszej siedzibie!