Urządzenia podlegające nadzorowi UDT to m.in. suwnice, dźwigi, wózki widłowe, wyciągi towarowe. W trakcie kontroli weryfikowany jest zarówno ich stan techniczny, jak też dziennik konserwacji, w którym wpisy winni umieszczać kwalifikowani konserwatorzy UDT. A co z codzienną obsługą? Tutaj również wymagane są oczywiście stosowne uprawnienia.
W praktyce jedynie niewielka część urządzeń dźwignicowych (jak choćby wciągarki poziome) nie podlega kontroli UDT. Zakres stanowisk operacyjnych, przypisanych do poszczególnych kategorii maszyn, jest z kolei jeszcze większy. Aby je piastować, w pierwszym rzędzie należy ukończyć odpowiednie szkolenie UDT, a następnie zdać egzamin państwowy, zyskując w ten sposób zaświadczenie kwalifikacyjne.
Szkolenia UDT są podzielone na bloki przypisane wykładom oraz ich praktycznemu zastosowaniu. W naszym ośrodku zajęcia teoretyczne odbywają się w wygodnych salach wykładowych, natomiast zajęcia zewnętrzne przenosimy na teren naszych poligonów ćwiczebnych.
Tam, pod czujnym okiem doświadczonej kadry pedagogicznej, Kursanci wprawiają się w obsłudze wybranych maszyn roboczych. W przypadku pojazdów wolnobieżnych, takich jak wózki widłowe czy ładowarki teleskopowe, są oni dodatkowo przygotowywani do ich prowadzenia w zróżnicowanych warunkach roboczych.
Rosnąca liczba zgłoszeń na kursy UDT z całej Warmii i Mazur (w tym z Pisza oraz jego bezpośrednich okolic) sprawiła, że cykle szkoleniowe w naszym ośrodku trwają w zasadzie nieprzerwanie.
Tym samym, prowadzimy regularny nabór na:
- szkolenie HDS (hydrauliczny dźwig samochodowy), uwzględniające również pokrewne kategorie żurawi,
- kurs na podnośniki koszowe oraz inne typy podestów ruchomych,
- kurs na windy towarowe lub towarowo-osobowe,
- kurs na burty samowyładowcze, montowane w pojazdach transportowych,
- szkolenie na suwnice sterowane z kabiny lub z poziomu roboczego (w tym bezprzewodowo),
- kurs na wózki jezdniowe wraz z wymianą butli gazowych,
- kurs na wciągarki oraz wciągniki,
- kurs na ładowarki teleskopowe (czyli tzw. wózki widłowe specjalizowane),
- kurs „hakowy – sygnalista” w transporcie bliskim,
- kursy strażackie, obejmujące naukę obsługi pił mechanicznych, podestów ruchomych oraz żurawi.
Aby przystąpić do większości naszych szkoleń UDT, Kursanci muszą wykazać jedynie pełnoletniość, posiadanie minimum podstawowego wykształcenia oraz brak przeciwwskazań do obsługi konkretnej grupy urządzeń.
Orzeczenie lekarskie i psychologiczne w ostatnim z wymienionych zakresów można uzyskać na terenie OSK FILIP, rezerwując termin w naszej komórce medycyny pracy, gdzie wykonujemy np. psychotesty.
Pracujemy we wszystkie dni tygodnia, stąd szkolenia UDT odbywają się u nas zarówno w systemie dziennym, jak i weekendowym. Zachęcamy wszystkich zainteresowanych rozszerzaniem kwalifikacji do odwiedzenia naszego oddziału w Piszu!