Istnieje długa lista zawodów, których wykonawcy są zobowiązani do zdania psychotestów kat. B. Wybierając miejsce, gdzie takie badania zostaną przeprowadzone, warto zwrócić uwagę na to, czy znajduje się w niej nowy, specjalistyczny sprzęt. Wysoka jakość urządzeń może okazać się kluczowym elementem poczucia wysokiego komfortu u pacjenta. Mieszkańcy Białegostoku i okolic mający potrzebę poddania się psychotestom dla kierowców, mogą zgłosić się do naszego ośrodka.
Współpraca z nami to gwarancja profesjonalnej i kompleksowej obsługi. Dokładamy wszelkich starań, aby każdy Klient był w pełni usatysfakcjonowany z wykonanej przez nas pracy. Zapewniamy konkurencyjne ceny, co sprawia, że prezentowana oferta znacznie zyskuje na atrakcyjności. Pozostaje jednak pytanie o to, co jeszcze warto wiedzieć o psychotestach?
Badania psychotechniczne w Białymstoku
Badania psychotechniczne są skierowane do kierowców oraz operatorów maszyn.
Psychotesty kat. B przeznaczone są dla:
- kierowców zajmujących się prowadzeniem pojazdów mechanicznych kategorii B w ramach wykonywanej pracy, niebędących jednocześnie kierowcami zawodowymi. Przykładem takiej sytuacji może być piastowanie stanowiska przedstawiciela handlowego;
- osób kandydujących na stanowisko instruktora lub egzaminatora nauki jazdy;
- instruktorów i egzaminatorów nauki jazdy;
- operatorów wózków widłowych, żurawi samojezdnych, platform hydraulicznych i suwnic;
- operatorów koparek, spycharek i innego typu ciężkiego sprzętu.
W celu uzyskania szczegółowych informacji warto skontaktować się z naszym zespołem. Chętnie odpowiadamy na każde z postawionych nam pytań. Staramy się także pomagać Klientom w podjęciu najlepszej decyzji oraz dokładamy wszelkich starań, aby proponowane ceny były atrakcyjne.
Psychotesty kat. B – informacje praktyczne
Wiele osób zastanawia się nad tym, czym właściwie jest psychotechnika. Innych z kolei interesuje to, w jaki sposób prowadzone są badania i do kogo konkretnie są one skierowane. Niektórzy chcieliby zrozumieć cel tego przedsięwzięcia. Każda z tych wątpliwości jest słuszna. Ci, którym zależy na otrzymaniu szczegółowych odpowiedzi, powinni skorzystać z konsultacji ze specjalistą.
Takie osoby mogą to zrobić np. w naszym białostockim punkcie. Jeśli jednak ktoś jest w stanie zaspokoić swoją ciekawość mniej zaawansowanymi informacjami, warto zapoznać się z poniższym tekstem.
Psychotesty dla kierowców mają jeden cel. Mianowicie jest to zwiększenie poziomu bezpieczeństwa w ruchu drogowym.
Ważne jest to, że mogą one zostać zrealizowane jedynie w specjalnych pracowniach psychologicznych. Każdy z tych punktów musi znajdować się w rejestrze marszałka województwa.
Kierowcy zawodowi – psychotesty
Kierowcy zawodowi, którzy nie ukończyli 60 lat, muszą poddawać się badaniom psychotechnicznych co 5 lat. Z kolei osoby, które przekroczyły prób 60 lat, powinny zadbać o to, aby wykonywać teksty co 2,5 roku.
Psychotesty kat. B prowadzone są w trzech etapach. Są to kolejno: badanie osobowości osoby prowadzącej pojazd mechaniczny, analiza i diagnoza zdolności intelektualnych kierowcy oraz przeprowadzenie specjalnego badania za pośrednictwem profesjonalnej aparatury.
Etapy psychotestów
Podczas pierwszego etapu pacjent jest dokładnie obserwowany przez lekarza, którego zadaniem jest określenie reakcji kierowcy w różnych sytuacjach. Potem następuje czas, gdy badany przystępuje do rozwiązania testów. Wówczas jest oceniana zdolność koncentracji (skupienia uwagi) oraz sprawność intelektualna.
Z pomocą specjalistycznego sprzętu można skontrolować u pacjenta natomiast czas reakcji (w tym reakcji na olśnienie), koordynację wzrokowo-ruchową, postrzeganie wartości takich jak odległość i prędkość oraz umiejętność widzenia w ciemności. Należy mieć pełną świadomość, że lekarz przez cały czas jest zobowiązany do opieki nad badanym. Jego zadaniem jest także wyjaśnienie poszczególnych zagadnień, prowadzenie spokojnej konwersacji oraz obserwowanie zachowań kierowcy.
ABC przygotowania do badań psychologicznych
Przede wszystkim każdy uczestnik psychotestów kat. B powinien pamiętać, że są one badaniem, a nie egzaminem z posiadanych umiejętności. W związku z powyższym najważniejsze jest, aby przyjść do gabinetu lekarskiego wyspanym i maksymalnie wyeliminować czynnik stresujący.
Z rzeczy praktycznych – każdy pacjent musi mieć ze sobą skierowanie na badania psychotechniczne, jeśli wcześniej otrzymał taki dokument. Konieczne jest także, aby móc wylegitymować się dowodem osobistym, paszportem lub prawem jazdy. Kierowcy noszący okulary na co dzień są zobowiązani do tego, aby przynieść je ze sobą na badania.
Lekarz specjalista pracujący przy OSK
Czas wizyty u lekarza zależy od rodzaju prowadzonych badań psychologicznych oraz tempa, w jakim pracuje dany specjalista. Zazwyczaj całość nie trwa dłużej niż półtorej godziny. Z uwagi na to, że podany czas stanowi średnią – tyle właśnie powinien zarezerwować sobie każdy pacjent.
Specjaliści z naszego ośrodka szkolenia kierowców FILIP zlokalizowanego niedaleko Białymstoku często zaznaczają, że warto w dniu psychotestów kat. B zrezygnować z ważnych spotkań.
Chodzi o maksymalne zmniejszenie konieczności spieszenia się i gromadzenia stresu. Pamiętajmy, że zdenerwowanie może zniekształcić ostateczny wynik w taki sposób, że wypadnie on źle. Oczywiście wówczas można poprosić o powtórne przeprowadzenie poszczególnych elementów badania, jednak wiąże się to z musem przedłużenia tego przedsięwzięcia.
Sprawdź też Jak zdobyć świadectwo kwalifikacji zawodowej?