Każdego roku wzrasta liczba kierowców, który muszą nosić okulary lub soczewki w trakcie jazdy samochodem. Pamiętajmy, że nie ma przeciwwskazań, aby kierowcą została także osoba niepełnosprawna. Tacy ludzie mogą prowadzić pojazd, jeśli spełnią określone warunki. Mowa tutaj o zastosowaniu się do ograniczeń wynikających z informacji zawartych w kodach traktujących m.in. o stanie zdrowia człowieka.
Oznaczenia na prawie jazdy osoby niepełnosprawnej
Znajdują się one w rubryce 12 i są opisane przy pomocy następujących liczb:
- 01 – konieczność korekty lub ochrony wzroku;
- 02 – wymóg korekty słuchu;
- 03 – mus noszenia protez lub szyn ortopedycznych kończyn górnych, lub dolnych;
- 05 – ograniczenia korzystania z samochodu warunkowane zdrowiem (od 05.01 do 05.08).
Egzamin na prawo jazdy osoby niepełnosprawnej
Koszt kursów i egzaminów na prawo jazdy dla osób niepełnosprawnych waha się od 1200 do 2300 złotych. Powinieneś wiedzieć, że coraz więcej Ośrodków Szkolenia Kierowców zwraca uwagę na zapewnienie odpowiednich samochodów dla niepełnosprawnych kursantów. Zwykle jest tak, że osoby ze stopniem niepełnosprawności zdają egzamin w tym samym pojeździe, który wykorzystywany był podczas lekcji.
Taki samochód jest przystosowany do indywidualnych potrzeb danego kursanta.
Warto wiedzieć, że liczba egzaminów na prawo jazdy kategorii B zrealizowanych przez osoby niepełnosprawne (w Polsce), to około 400 rocznie. Oznacza to, że każdy może uzyskać podobne uprawnienia, jeśli tylko ma wystarczająco dużo determinacji w dążeniu do celu.
Zobacz również Jaki kurs prawa jazdy wybrać na początek?