
Kurs na podesty ruchome, tak jak wiele innych kursów dotyczących branży budowlanej jest obecnie czymś niezwykle ważnym, poświadcza bowiem zdobyte umiejętności i staje się dla pracodawcy podstawą do zaoferowania lepszego stanowiska pracy, wyższego wynagrodzenia, bywa też jedyną drogą do zdobycia awansu. Nie warto więc lekceważyć okazji do zdobycia niezbędnych dziś kwalifikacji.
UDT – tu zdobędziesz kwalifikacje
Urząd Dozoru Technicznego wydający również legitymację UDT operatora podestu ruchomego, swoim działaniem obejmuje między innymi nadzór i kontrolę przestrzegania przepisów o dozorze technicznym, wykonywanie dozoru technicznego nad urządzeniami, wydawanie decyzji prawnych, dopuszczanie do użytku urządzeń do transportu i magazynowania substancji niebezpiecznych, prowadzenie ewidencji eksploatowanych urządzeń technicznych, analizowanie przyczyn i skutków uszkodzeń urządzeń technicznych, inicjowanie działalności mającej na celu podnoszenie zawodowych kwalifikacji producentów oraz użytkowników, popularyzowanie informacji związanych z bezpieczną obsługą urządzeń transportu bliskiego, sprawdzanie kwalifikacji osób wytwarzających różnego typu urządzenia techniczne i konserwujących je.
To właśnie ta jednostka wydaje omawiane w niniejszym artykule zaświadczenie dotyczące ukończenia kursu na podesty ruchome.
Kurs na obsługę podestów ruchomych, jak również inne tego rodzaju szkolenia, zakończony jest egzaminem państwowym, aby nie obawiać się jednak tej procedury, należy odpowiednio wybrać podmiot przeprowadzający kurs.
Niektóre jednostki szkoleniowe oferują swoim kursantom otwarty dostęp do części pytań egzaminacyjnych oraz możliwość konsultacji online, zdecydowanie ułatwia to więc przygotowanie się do egzaminu.
Podesty ruchome – co warto wiedzieć
Poniżej przedstawiona jest lista czterech najważniejszych informacji dotycząca zarówno samych podestów ruchomych jak i ich użytkowników, dokładne zapoznanie się z nimi może okazać się przydatne również przy podchodzeniu do egzaminu wieńczącego kurs na podesty ruchom.
Decyzja na podesty ruchome nadawana jest raz do roku dla podestów pod pełnym dozorem i raz na dwa lata dla podestów w dozorze ograniczonym.
- Do obowiązków użytkownika podestu ruchomego należy:
– zgłoszenie podest do Dozoru Technicznego,
– wyposażenie w stanowiskową instrukcję obsługi stworzoną na podstawie DTR,
– założenie i przechowywanie dziennika konserwacji,
– przestrzeganie, aby podest był obsługiwany zgodnie z instrukcją obsługi,
– przechowywanie Księgi rewizyjnej,
– stosowanie się do przepisów, - Do obowiązków operatora przed rozpoczęciem pracy na podeście należy:
– sprawdzenie ważności decyzji,
– zapoznanie się z instrukcją obsługi,
– sprawdzenie wpisu w książce obsługi codziennej,
– dokonanie oględzin zewnętrznych podestu (stan ogumienia, mocowanie kół, wycieki, konstrukcji masztu, oświetlenia itd.),
– zajęcie pozycji,
– wstępna kontrola układu kierowniczego, hamulcowego,
– uruchomienie podestu, - Do obowiązków operatora po zakończeniu pracy na podeście należy:
– podjechanie podestem w miejsce ustalonego postoju,
– złożenie podestu,
– wciśnięcie wyłącznika awaryjnego STOP,
– dokonanie oględzin podestu po wyjściu z niego,
– dokonanie wpisu w zeszyt obsługi codziennej,
– zabranie kluczyków i zdanie ich w miejscu wyznaczonym w danej firmie.
Dlaczego my?
Mamy nadzieję, że dzięki niniejszemu tekstowi oraz podanym w nim zagadnieniom, odbycie kursu na podesty ruchome nie będzie już wiązało się z żadnymi wątpliwościami, a egzamin państwowy, nie będzie nastręczał dodatkowych trudności i zakończy się pomyślnie.
Nasz Ośrodek Szkolenia Kierowców OSK FILIP, położony w okolicach Białegostoku, służy niezmiennie pomocą. Zapewniamy możliwość ukończenia przy naszym udziale różnego typu kursów.
Zapraszamy do kontaktu. Z chęcią odpowiemy na wszelkie pytania i rozwiejemy każdą wątpliwość.