Przed uczestnikami podstawowego kursu na koparkę rysują się dość klarowne szanse na zdobycie pracy w jednej z rosnących jak grzyby po deszczu firm budowlanych. Średnie zarobki operatorów koparek zaczynają się od 2800 zł brutto/m-c i w miarę rozwoju kariery mają tendencję wzrostową. Wcześniej czy później, wielu z nich wybiera jednak niezależność.
Kurs na koparkę, czyli pomysł na biznes
Zawód operatora koparki ma charakter typowo zleceniowy, tzn. uzależniony tylko i wyłącznie od zapotrzebowania rynkowego. Nie ma tu miejsca na kreatywność własną lub podejmowanie działań z wyprzedzeniem. Z tego powodu prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie prac ziemnych nie należy do najbardziej skomplikowanych.
Strategia rozwoju firmy ogranicza się tu do zapewnienia sobie zajęcia na kilka najbliższych miesięcy. Oznacza to konieczność pozyskiwania nowych zleceń – bądź to z wolnej ręki, bądź na drodze zamówień publicznych. W pierwszym z wymienionych przypadków istotną rolę odgrywają kontakty zdobyte przez przedsiębiorcę w czasie, gdy był jeszcze pracownikiem.
Skuteczny kurs
Kurs na operatora koparki otwiera więc szansę na stosunkowo proste zasilenie polskiej strefy biznesu. Korzyści, jakie daje takie rozwiązanie można zapewne mnożyć w nieskończoność, wystarczy jednak wymienić kilka podstawowych:
- pełna swoboda w podejmowaniu decyzji,
- kontrola jedynie ze strony zleceniodawcy,
- nienormowany czas pracy,
- zarobki rzędu 60-120 zł netto za motogodzinę.
Oczywiście są też negatywne strony zawodu. Praca operatorów koparek w dużej mierze przypomina pracę kierowców TIR-ów, nieobecnych w domu przez dużą część roku. Ilość zleceń na roboty budowlane wymusza bowiem częste wyjazdy poza obręb własnego województwa. Operatorzy podróżują więc wraz ze swoim sprzętem do odległych rejonów kraju, gdzie spędzają w delegacjach po kilka, a nawet kilkanaście tygodni.
Dlatego też absolwenci kursu na koparkę, których stać już na własnych pracowników, rezygnują z reguły ze współuczestnictwa w procesie wykonawczym.
Co warto wiedzieć o kursie na operatora koparki?
Kurs na operatora koparki jednonaczyniowej można ukończyć dla 3 klas maszyn kurs na koparkę:
- klasy III (koparki wyposażone w naczynie o pojemności do 0,8 m³) – szkolenie przeznaczone dla osób bez doświadczenia,
- klasy II (naczynie do 1,5 m³) – szkolenie dla osób z rocznym doświadczeniem w operowaniu maszynami kl. I,
- klasy I (dowolna pojemność naczynia) – szkolenie dla osób z 2-letnim doświadczeniu w operowaniu maszynami kl. II.
Niezależnie od wybranej klasy maszyn, kurs na operatora koparki obejmuje niezmienne 116 godzin zajęć teoretycznych oraz 60 godzin praktyk. Na zakończenie jego absolwenci przystępują do egzaminu zdawanego przed komisją z ramienia Dyrektora Centrum Koordynacji Szkolenia Operatorów Maszyn.
Najważniejsze zadania
Na wstępie wykonują oni zadania obsługowe, takie jak:
- wskazanie podstawowych elementów podwozia bądź układu roboczego,
- sprawdzenie poziomu oleju silnikowego lub poziomu oleju w układzie roboczym,
- wykonanie obsługi akumulatora,
- dokonanie oceny stanu instalacji układu hydrostatycznego – roboczego lub jezdnego.
Kolejno uczestnicy kursu na koparkę przechodzą do zadań technologicznych, do których zalicza się np. wykonanie:
- wykopu jamistego,
- wykopu liniowego metodą boczną lub czołową,
- cyklu roboczego z załadunkiem.
Po zaliczeniu obu etapów, przychodzi pora na część teoretyczną, zdawaną ustnie.
Padają tam przykładowe pytania o:
- DTR (dokumentację techniczno-rozruchową),
- kategorie gruntów,
- budowę mostu napędowego koparki,
- zasady odpowietrzania układu hydraulicznego,
- ciśnienie układu jezdnego.
Osoby, którym również ten etap udaje się zwieńczyć sukcesem, otrzymują świadectwo IMBiGS oraz tzw. niebieską książeczkę operatora maszyn roboczych.
Kurs na koparkę w Białymstoku
W przypadku naszego Ośrodka Szkolenia, usytuowanego w okolicach Białegostoku, egzamin kończący kurs na koparkę odbywa się na terenie przynależnych nam obiektów. Dzięki temu Kursanci nie cierpią z powodu niedostatku komfortu psychicznego. Co więcej, mają do dyspozycji ten sam sprzęt, który poznawali w trakcie szkolenia.
M.in. z tego powodu nasza placówka może się poszczycić statystykami zdanych egzaminów na poziomie blisko 99%.
Prócz kursu na koparkę, przewidzieliśmy także inne propozycje, przeznaczone dla przyszłych operatorów maszyn do prac ziemnych.
Inne kursy
Zalicza się do nich choćby szkolenie na koparko-ładowarki (III kl. uprawnień), kurs na walec drogowy czy wreszcie kurs operatora spycharki.
Aby zapisać się na którykolwiek z nich, wystarczy złożyć wizytę w naszej siedzibie lub skontaktować się z nami telefonicznie.
W kolejnym artykule powrócimy do dziedziny transportu drogowego, tym razem rozwijając temat certyfikatu kompetencji zawodowych przewoźnika. Zapraszamy!