Prawo jazdy na skuter, czyli kategoria AM, może zostać wyrobione przez osoby, które ukończyły czternasty rok życia. Jeśli dokument chce wyrobić ktoś, kto nie osiągnął pełnoletności (18 lat), to konieczne jest przedstawienie pisemnej zgody rodziców lub opiekunów prawnych na podjęcie tego przedsięwzięcia.
Pojemność skuterów – informacje praktyczne
Prawo jazdy na skuter upoważnia posiadacza do kierowania:
- motorowerem, czyli pojazdem dwu- lub trzykołowym, który jest wyposażony w silnik spalinowy. Ważne jest, aby pojemność skokowa wspomnianego silnika nie była większa niż 50 cm³;
- pojazdem zaopatrzonym w silnik elektryczny o mocy nieprzekraczającej 4 kW, który może osiągnąć prędkość jazdy do 45km/h;
- czterokołowcem lekkim, czyli takim, który waży maksymalnie 350 kg, a jego konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 45km/h.
Osoby mogące prowadzić skuter
Warto zwrócić uwagę na fakt, że osoby posiadające prawo jazdy kategorii AM mogą być bardzo młode. Prowadzenie skutera pomaga im oswoić się z warunkami panującymi w ruchu drogowym, znaczeniem znaków drogowych oraz zachowaniem innych kierowców, co z pewnością zaprocentuje w przyszłości, gdy zdecydują się one na wyrobienie prawa jazdy kategorii A, B, C itd.
Prawo jazdy na skuter to także subtelny sposób na nauczenie kogoś odpowiedzialności. W końcu poruszanie się pojazdem silnikowym wymaga myślenia zarówno o swoim bezpieczeństwie, jak i innych osób przebywających na drodze.
Rodzice powinni przeanalizować wszystkie plusy wynikające z takiego rozwiązania.
Sprawdź też 3 rodzaje kursu ADR, które mogą poprawić Twoją pozycję na rynku pracy