
Osoby zainteresowane posadą kierowcy w transporcie drogowym czeka nieco formalności. Na początek nie obędzie się oczywiście bez prawa jazdy kat. C, C+E bądź D. Świadectwo kwalifikacji zawodowej to kolejny naturalny etap, który musi być poprzedzony odpowiednim szkoleniem, zależnym od wieku aspirującego do miana profesjonalisty.
Świadectwo kwalifikacji zawodowej a kryterium wieku
Do posiadania świadectwa kwalifikacji zawodowej zobowiązani są oczywiście wszyscy kierowcy zajmujący się przewozem towarowym oraz osobowym. Fakt jego pozyskania zostaje odnotowany kodem 95, umieszczanym w dokumencie prawa jazdy adepta transportu. Aby móc się o niego ubiegać, należy ukończyć kurs kwalifikacji wstępnej.
Jest on przeznaczony dla kierowców kategorii:
- C1, C1+E, C, C+E, którzy nie osiągnęli jeszcze 21 roku życia,
- D1, D1+E, D, D+E z przedziału wiekowego 21-23 lata.
Co istotne, w ich przypadku uczestnictwo w w/w szkoleniu stanowi wymóg przystąpienia do kursu prawa jazdy wybranej kategorii. Zachodzi więc tutaj zależność kolejności odwróconej. Kierowcy w wieku powyżej 21 i 23 lat mogą na wstępie ubiegać się o prawo jazdy, a dopiero później o świadectwo kwalifikacji zawodowej. Z myślą o nich powstał też kurs kwalifikacji wstępnej przyspieszonej.
Rodzaje transportu
Gdyby ich młodszym kolegom zależało jednak na maksymalnym skróceniu czasu uzyskania dopuszczenia do zawodu, również mają prawo wybrać kurs przyspieszony. Niemniej muszą się oni liczyć z następującymi ograniczeniami praw w prowadzeniu pojazdów aż do osiągnięcia wymaganego wieku:
- transport osobowy – pojazdy z grupy D1 lub D1+E, stałe trasy do 50 km,
- transport towarowy – pojazdy z grupy C1 bądź C1+E.
Kwalifikacja wstępna w wersji podstawowej i przyspieszonej w Białymstoku
Podczas gdy pełna kwalifikacja wstępna obejmuje 280 godzin zajęć, jej wersja skrócona liczy ich zaledwie 140. Szkolenie, zwane niegdyś kursem na przewóz osób i rzeczy, jest podzielone na moduł podstawowy, wspólny dla transportu towarowego i osobowego, oraz specjalistyczny, przypisany już konkretnym dziedzinom.
Struktura zajęć w przypadku kursów obu kategorii wygląda następująco:
- kwalifikacja wstępna: 195 godzin wykładów dla części ogólnej, 65 godzin wykładów dla części specjalistycznej oraz 20 godzin praktyk terenowych,
- kwalifikacja wstępna przyspieszona: 97 godzin wykładów dla części ogólnej, 33 godziny wykładów dla części specjalistycznej oraz 10 godzin praktyk w terenie.
Po zakończeniu cyklu szkoleniowego ma miejsce egzamin teoretyczny w formie testu jednokrotnego wyboru, składającego się w sumie z 30 pytań (20 ogólnych i 10 specjalistycznych). Zaliczenie uzyskuje się w przypadku zdobycia odpowiednio 16 i 5 punktów.
Za organizację oraz przebieg egzaminu odpowiada komisja powoływana przez władze lokalne – przykładowo na Podlasiu będzie to Urząd Wojewódzki w Białymstoku.
Przedłużanie ważności uprawnień
Świadectwo kwalifikacji zawodowej pozostaje ważne przez okres 5 lat. W przeciwieństwie do wielu innych uprawnień nabywanych w naszym kraju (jak choćby uprawnienia doradcy ADR), jego uaktualnienie nie wymaga zdawania kolejnych egzaminów. Dla dopełnienia procedury wystarczy jedynie wziąć udział w szkoleniu okresowym oraz wykonać komplet badań (lekarskich i psychotechnicznych).
W przypadku dodatkowych pytań lub zainteresowania, służymy pomocą w naszej siedzibie w OSK FILIP położonej niedaleko Białegostoku.
Jesteśmy także do dyspozycji telefonicznej, pod numerem 694 888 897.
Dziękując za uwagę, zachęcamy do zapoznania się z naszą kolejną publikacją, w której przybliżymy tematykę w/w psychotestów.