Mimo, że prawo jazdy jest dziś czymś powszechnym, egzamin na podstawie, którego otrzymuje się dokument uprawniający do kierowania pojazdami nadal wzbudza strach i panikę wśród kandydatów. W swoim życiu zdajemy wiele egzaminów, nie da się jednak ukryć, że ten w ośrodkach szkolenia kierowców jest jednym z najbardziej zapadających w pamięć.
Większość z kandydatów nie potrafi pozbyć się stresu, który niestety często ich paraliżuje i utrudnia pokazanie wszystkich umiejętności nabytych podczas uczestniczenia w kursie na prawo jazdy.
Zacznij od wyboru ośrodka szkolenia kierowców
Można zaryzykować twierdzenie, że u źródeł sukcesu odniesionego podczas egzaminu na prawo jazdy znajduje się wybór dobrego ośrodka szkolenia kierowców. Podstawą weryfikacji tego typu instytucji są na pewno dane statystyczne Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego, dzięki którym można zorientować się jak wygląda zdawalność absolwentów danej szkoły.
Przykładowo w rankingu łomżyńskiego WORD bardzo dobrze plasuje się ośrodek szkolenia kierowców FILIP mający swoje filie m.in. w Białymstoku, Sejnach, Wysokiem Mazowieckiem i wielu innych podlaskich miastach.
Odpowiednia szkoła
Idealnie jest, gdy szkoła, którą wybierzemy charakteryzuje się rozwiniętą infrastrukturą, czyli zróżnicowaną i sprawną technicznie flotą pojazdów, dobrze utrzymanym i oświetlonym placem manewrowym oraz nowoczesnymi salami wykładowymi.
Ogromną rolę odgrywa również kadra, która powinna umieć przekazać kursantom swoją wiedzę w przyjaznej i miłej atmosferze. Podczas wyboru konkretnego ośrodka szkoleniowego przydatne będą oczywiście opinie osób, które się w nim uczyły i polecenia znajomych zadowolonych z konkretnego kursu.
Czas na kurs na prawo jazdy
Jeśli już wybrałeś ośrodek szkoleniowy, czas przystąpić do kursu. Dobrze jest zastosować się do kilku zasad, dzięki którym będzie on na pewno efektywniejszy, a nasze szanse na w miarę bezstresowe zdanie egzaminu na prawo jazdy znacznie wzrosną. Przede wszystkim należy unikać uczenia pamięciowego – jeśli chodzi o przepisy ruchu drogowego, najlepiej jest starać się je zrozumieć i jeśli to możliwe przećwiczyć w praktyce.
Aby utrwalić nabywane stopniowo umiejętności warto nie robić zbyt dużych przerw pomiędzy kolejnymi spotkaniami z instruktorem, dzięki czemu na bieżąco skorygujemy ewentualne błędy i wyeliminujemy niepoprawne reakcje na drodze. Ideałem jest, gdy kursant na każdą lekcję przychodzi wypoczęty, wyspany i skoncentrowany, gdyż wtedy na pewno zmniejsza się stres i ryzyko popełniania błędów.
Czas na egzamin!
Podobnie jak w przypadku każdego innego egzaminu, przystępując do tego uprawniającego do otrzymania prawa jazdy należy zadbać o jak najlepszą kondycję psychofizyczną. Jeśli całą noc będziemy analizować przepisy ruchu drogowego, a tuż przed egzaminem wykupimy dodatkowe lekcje, może to przynieść odwrotny skutek od zamierzonego.
Przede wszystkim należy się porządnie wyspać i spróbować podejść do egzaminu w sposób zadaniowy. Jeśli uczestniczyliśmy w dobrze prowadzonym kursie na prawo jazdy, wykorzystajmy to do odpowiedniej motywacji, czyli powiedzeniu sobie, że „czas pokazać, czego się nauczyłem”. Pamiętajmy, że egzaminatorzy to zwykli ludzie, podświadomie reagujący na nasze niewerbalne sygnały i sposób naszego zachowania może wpłynąć na ocenę jazdy.
Sprawdzona szkoła nauki jazdy
Wiadomo, że trudno jest osiągnąć spokój w tak stresujących sytuacjach, warto jednak o niego powalczyć, gdyż może być kluczem do uzyskania upragnionego dokumentu.
Zachęcamy wszystkich kandydatów na kierowców, a zwłaszcza tych z okolic Białegostoku, do aplikowania na nasz najbliższy kurs prawa jazdy kat. B. W OSK FILIP.