Lekarze medycyny pracy kierują pracowników na psychotesty, aby przekonać się, że ich cechy psychofizyczne nie będą stały w sprzeczności z wykonywanymi w przyszłości obowiązkami. Zakres badań psychotechnicznych różni się w zależności od charakteru piastowanego stanowiska. Może mieć on formę testową lub testowo-aparaturową.
Psychotesty w formie podstawowej
Dla osób, które podejmują odpowiedzialną, a zarazem stresującą pracę, niewymagającą jednak obsługi specjalistycznych urządzeń, częstego prowadzenia pojazdów lub przebywania na dużych wysokościach, przewidziano psychotesty w wersji podstawowej.
Do ich przechodzenia są zobowiązani choćby:
- kwalifikowani pracownicy ochrony fizycznej,
- pracownicy służby leśnej,
- detektywi,
- sędziowie,
- kuratorzy sądowi,
- komornicy,
- pracownicy umysłowi, których kompetencje chce dobrowolnie sprawdzić pracodawca.
Warto jednocześnie zaznaczyć, że badania psychotechniczne stają się coraz popularniejszym narzędziem na rynku pracy. Służą one częstokroć celom rekrutacyjnym lub stanowią jedno z kryteriów awansu. Stąd osoby zamierzające przykładowo podjąć pracę w dużych korporacjach lub w firmach o tzw. nowym spojrzeniu muszą być przygotowane na weryfikację również pod kątem psychologicznym.
Przebieg testowych badań psychotechnicznych w Bielsku Podlaskim
Odwiedzając pracownię psychologiczną w celu wykonania części bazowej badań psychotechnicznych, należy spodziewać się konieczności wypełnienia testu wielowątkowego. Będą w nim zawarte pytania, które pozwolą ocenić cechy psychofizyczne badanego w następujących obszarach:
- osobowość i temperament – oceniane przy pomocy pytań o przyzwyczajenia lub zachowania w określonych sytuacjach (np. Na imprezach wolę uczestniczyć w zabawie niż trzymać się z boku – TAK/NIE),
- możliwości intelektualne – mierzone zwykle z wykorzystaniem testu matryc Ravena (określanie reguł logicznych w oparciu o zestawy symboli i figur geometrycznych),
- zdolności poznawcze – najczęściej badane przy użyciu:
-
- tablic Poppelreutera (odnajdywanie pól z właściwymi liczbami w wyznaczonym czasie),
- testu R-W (oznaczanie położenia białej kulki względem czarnej w określonym czasie).
Psychotesty a aparatura diagnostyczna
Psychotesty wykonywane przy użyciu aparatury diagnostycznej muszą wykonywać m.in. kierowcy zawodowi, instruktorzy jazdy, operatorzy urządzeń transportowych, konwojenci, przedstawiciele handlowi czy wreszcie kierowcy, którzy utracili z jakichś powodów prawo jazdy. Oczywiście nie zwalnia ich to z uprzedniego przebycia części testowej, która zawsze jest traktowana jako obligatoryjna.
W trakcie pomiarowych badań psychotechnicznych oceniane są następujące cechy psychomotoryczne:
- czas reakcji na bodźce – badany przy pomocy miernika czasu reakcji na bodźce dźwiękowe i świetlne, obsługiwanego ręcznie i nożnie,
- koordynacja wzrokowo-ruchowa – weryfikowana na podstawie prędkości naciśnięcia przycisku odpowiadającego właściwej lampce lub lampkom, przy użyciu jednego z trzech poniższych urządzeń aparatu:
-
- Piórkowskiego,
- krzyżowego,
- sprawności sensomotorycznej.
Kierowcy, instruktorzy jazdy, operatorzy urządzeń transportowych i maszyn do prac ziemnych oraz osoby wykonujące zawody pokrewne powinny spodziewać się badań dodatkowych, realizowanych przy zastosowaniu:
- wirometru – umiejętność oceny prędkości obrotowej obiektów na bazie obserwacji dwóch wirujących tarcz,
- stereometru – umiejętność oceny odległości na bazie optymalnego ustawienia dwóch zdalnie sterowanych prętów względem trzeciego,
- ciemni – poziom widzenia zmierzchowego oraz stopień czułości na olśnienie (tu: kierowcy, instruktorzy jazdy etc.).
Psychotechnika w szerokim zakresie
Pracownia psychologiczna, działająca na terenie naszego Ośrodka Szkolenia, zapewnia kompleksową obsługę dla wielu grup zawodowych.
Są tam przykładowo przeprowadzane psychotesty:
W celu wyznaczenia terminu badań, wystarczy skontaktować się z nami telefonicznie, lub zawitać w naszej siedzibie w Wysokiem Mazowieckiem, położonej nieco ponad 50 km od Bielska Podlaskiego.
Polecamy również ofertę prawa jazdy dla przyszłych kierowców w naszym ośrodku OSK FILIP.
W kolejnej publikacji poświęcimy uwagę różnicom pomiędzy kursem na wózki widłowe a kursem na ładowarki teleskopowe. Zapraszamy!