Certyfikat kompetencji zawodowych to kolejny etap wtajemniczenia profesjonalnych kierowców, którzy planują założyć własną działalność gospodarczą. Jest on wspólny dla wszystkich krajów członkowskich Unii Europejskiej i stanowi podstawę do uzyskania zezwolenia na transport osób lub rzeczy w skali krajowej bądź międzynarodowej.
Jak uzyskać certyfikat kompetencji zawodowych przewoźnika?
Na początku warto uściślić, że wymóg posiadania certyfikatu kompetencji zawodowych przewoźnika nie dotyczy wyłącznie przyszłych przedsiębiorców. Do dysponowania nim zostali również zobligowani decydenci zatrudniani w firmach transportowych. Zakres ich kompetencji nie musi koniecznie dotykać bezpośrednio sposobu organizacji przewozu – wystarczy tu upoważnienie do:
- zakupu środków trwałych w imieniu firmy,
- negocjowania i podpisywania umów handlowych,
- zawiązywania umów pracowniczych,
- podejmowania innych decyzji, mających istotny wpływ na działanie przedsiębiorstwa.
Ważny dokument
Certyfikat kompetencji zawodowych uzyskuje się na drodze egzaminu teoretycznego, organizowanego przez Instytut Transportu Samochodowego. Oczywiście osoby znające już branżę od podszewki, takie jak kierowcy dysponujący świadectwem kwalifikacji zawodowej, uważają go z reguły za mniej kłopotliwy. W podobny sposób traktują go absolwenci studiów wyższych na kierunkach powiązanych bezpośrednio z transportem.
Grupa ta jest skądinąd uprzywilejowana, gdyż może ubiegać się o całkowite lub częściowe zwolnienie z egzaminu. W zamian musi przedłożyć jedynie dyplom ukończenia studiów wraz z suplementem określającym ich program.
Kurs dla osób bez doświadczenia
Osoby bez doświadczenia, które po raz pierwszy stykają się z zakresem zagadnień bądź przykładowymi pytaniami egzaminacyjnymi, zamieszczonymi na stronie ITS, uważają z reguły egzamin na certyfikat kompetencji zawodowych przewoźnika za mocno skomplikowany.
W większości niestety nie można odmówić im racji. Różne dziedziny prawa, finanse, działalność gospodarcza, normy techniczne – to tylko ogólnikowe zarysy egzaminacyjnej podstawy materiałowej.
Jak przebiega egzamin na certyfikat kompetencji zawodowych w Białymstoku?
Kandydaci ubiegający się o certyfikat kompetencji zawodowych zdają w pierwszej kolejności test wielokrotnego wyboru. Składa się on z 64 pytań, dla których przewidziano maksymalną pulę 64 punktów. Na udzielenie odpowiedzi kandydaci mają 120 minut, po czym następuje przynajmniej 15-minutowa przerwa.
Następnie przychodzi czas na 2 zadania problemowe, obejmujące po 2 pytania – ich rozwiązanie w trakcie kolejnych 120 minut może przynieść kandydatom nowe 64 punkty.
Więcej wiedzy
Sprawdzanie testów przez komisję ITS trwa 2 tygodnie.
Certyfikat kompetencji zawodowych przewoźnika jest wydawany tym osobom, które uzyskały łącznie 60% wszystkich dostępnych punktów. Jednocześnie występuje tu warunek dolnej sumy punktów dla poszczególnych części egzaminu, wynoszącej co najmniej 50% puli łącznej. Poniżej prezentujemy przykłady obrazujące tę zasadę:
- kandydat A uzyskał łącznie 82 punkty, co stanowi więcej niż 60% całości; w pierwszej części zdobył 62 punkty, ale w drugiej zaledwie 20, czyli mniej niż 50%; niestety czeka go poprawka,
- kandydat B zdobył po 32 punkty dla każdej części, czyli osiągnął wymagane 50%; nie spełnił jednak warunku drugiego, mówiącego o konieczności zdobycia 60% łącznej puli 128 punktów; również czeka go poprawka,
- kandydat C zdobył w sumie 77 punktów – 34 dla części pierwszej oraz 33 dla drugiej; spełnił więc zarówno warunek 50% dla poszczególnych części, jak też warunek 60% łącznej puli punktów; przysługuje mu zatem certyfikat kompetencji zawodowych.
Prosty sposób na pozyskanie certyfikatu kompetencji zawodowych
Aby egzamin na certyfikat kompetencji zawodowych przewoźnika nie potoczył się wbrew założeniom, warto odpowiednio się do niego przysposobić. W tym celu wystarczy zapisać się na nasz kurs przygotowawczy, w ramach którego omawiamy od A do Z wszystkie zagadnienia przewidziane przez ITS.
Jesteśmy obecni w wielu podlaskich miastach m.in. w Białymstoku, działamy w dni robocze i w weekendy.
Oferta dla każdego
Oferujemy też szereg szkoleń zawodowych dla kierowców (np. kurs na przewóz osób i rzeczy, 5-dniowe szkolenie okresowe dla kierowców, uzupełniający kurs ADR) oraz możliwość przebycia psychotestów na miejscu, w naszej pracowni psychologicznej.
W kolejnej odsłonie cyklu przyjrzymy się bliżej przewozowi materiałów niebezpiecznych w kontekście rozwoju zawodowego. Zapraszamy!