W świetle obowiązujących przepisów, certyfikatem kompetencji zawodowych muszą legitymować się wszyscy przedsiębiorcy, którzy prowadzą działalność zarobkową z tytułu przewozu osób lub rzeczy. Ustawodawca przewidział wprawdzie kilka odstępstw od tej reguły, nie mają one jednak szczególnego wpływu na realia przeciętnego polskiego przewoźnika.

Kto nie musi posiadać certyfikatu kompetencji zawodowych?

Z uprawnień są zwolnieni ci przedsiębiorcy, którzy realizują:

  • zarobkowy i niezarobkowy transport towarowy pojazdami o DMC do 3,5 t,
  • niezarobkowy transport osobowy pojazdami wyposażonymi w nie więcej niż 9 miejsc siedzących,
  • powszechne usługi pocztowe,
  • transport sanitarny (w tym ratownictwo medyczne).

W/w uprawnienia nie muszą także posiadać taksówkarze oraz osoby prywatne, wykonujące transport nieczystości i odpadów komunalnych.

W praktyce mało który przedsiębiorca branży TSL będzie więc zwolniony od obowiązku uzyskania certyfikatu kompetencji zawodowych przewoźnika. Transport towarowy, wykonywany przy użyciu pojazdów przypisanych prawu jazdy kat. B to w końcu wyjątek zarezerwowany dla niewielkich firm, dla których stanowi on zaledwie wycinek faktycznej działalności.

Przypisanie przez ustawodawcę pojazdów 9-miejscowych wyłącznie niezarobkowemu transportowi osobowemu należy również uznać za zasadne. Rzadko bowiem zdarza się, by którykolwiek profesjonalny przewoźnik decydował się na zakup samochodu o tak ograniczonych możliwościach praktycznych.

Certyfikat kompetencji zawodowych dla Łomży

Certyfikat kompetencji zawodowych przewoźnika dla mieszkańców Łomży

Łomża jest jednym z wielu miast, które uwzględniliśmy na etapie sporządzania mapy naszej działalności szkoleniowej. Dlaczego łomżanie powinni zwrócić uwagę na naszą ofertę? Egzamin na certyfikat kompetencji zawodowych przewoźnika, przeprowadzany przez Instytut Transportu Samochodowego, jest bardzo złożony.

Zaliczenie go wiąże się z koniecznością przyswojeniu wielu zagadnień z pogranicza prawa, ekonomii oraz technologii. Aby w trakcie przygotowań nie pominąć żadnego istotnego szczegółu lub nie poddać się zniechęceniu wynikającemu z natłoku nowych informacji, warto skorzystać ze wsparcia specjalistów.

Mamy wieloletnie doświadczenie w przygotowywaniu przyszłych przedsiębiorców do pozyskania certyfikatu kompetencji zawodowych przewoźnika. Nauka w naszym ośrodku odbywa się w wygodnych salach szkoleniowych, przy udziale wykładowców zatrudnionych niegdyś w policji oraz ITD.

Kursanci otrzymują od nas na własność wszelkie pomoce dydaktyczne. Otrzymują też pomoc w dopełnianiu formalności związanych z egzaminem. Co jednak najistotniejsze, mogą oni liczyć na jedne z najniższych opłat na całym Podlasiu.

Aby uzyskać szczegółowe informacje odnośnie naszego cennika, ilości dostępnych miejsc oraz terminu najbliższego szkolenia przygotowującego do zdobycia certyfikatu kompetencji zawodowych, wystarczy skontaktować się z nami telefonicznie lub e-mailowo. Zapraszamy!

TOP