Badania kierowców służą weryfikacji stanu zdrowia osób kierujących pojazdami w celu zapewnienia bezpieczeństwa dla wszystkich uczestników ruchu drogowego. I choć większość z nas nie lubi chodzić do lekarza, to każdy, kto chce zostać kierowcą, musi poddać się badaniom lekarskim stwierdzającym zdolność do kierowania pojazdami oraz brak przeciwwskazań medycznych, które uniemożliwiałyby tę czynność. Obowiązek ten dotyczy nie tylko kandydatów na kierowców, ale również osób, które już posiadają prawo jazdy i z różnych względów prawo wymaga od nich przeprowadzenia badań kontrolnych.
Badania dla kandydatów na kierowców w Białymstoku
Mimo, że dla większości osób kierowanie pojazdem stanowi oczywisty element codzienności, to jednak jest to niezwykle odpowiedzialne zadanie, od którego często zależy zdrowie i życie wielu ludzi. Dlatego badania kierowców są tak ważne, bo sprawdzają sposób i szybkość reakcji, spostrzegawczość i stan zdrowia, który może wpływać na zdolność kierowania pojazdem.
Procedurę starania się o dokument prawa jazdy należy zacząć od wizyty u lekarza mającego uprawnienia do przeprowadzania badań kierowców, który często jest zatrudniony w Ośrodku Medycyny Pracy. Jeśli nie wiesz, gdzie znaleźć taką placówkę i specjalistę od psychotestów kierowców, dobrze jest zasięgnąć informacji w miejscu prowadzącym kursy na prawo jazdy.
Ośrodki szkolenia kierowców w Białymstoku często współpracują z lekarzami posiadającymi wymagane kompetencje.
Konsultacje lekarskie
Badanie lekarskie w dużej mierze polega na wywiadzie, dlatego bardzo ważne jest, aby kandydaci na kierowców odpowiadali na pytania dotyczące swojego samopoczucia zgodnie z prawdą. Podczas wizyty lekarz oceni także m.in. stan i funkcjonowanie:
- narządu wzroku i słuchu (osoby noszące okulary, soczewki lub aparaty słuchowe nie ściągają ich do badania),
- układu sercowo – naczyniowego,
- układu nerwowego ze szczególnym uwzględnienie objawów padaczki,
- układu ruchu.
Lekarz zwróci także uwagę na ewentualne objawy uzależnienia od alkoholu bądź innych środków odurzających, które wykluczają możliwość wydania pozytywnego zaświadczenia.
Badania kierowców posiadających prawo jazdy
Jak już wspomniano, obowiązkowym badaniom lekarskim muszą się poddać nie tylko osoby chcące uzyskać prawo jazdy, ale często również te, które ten dokument już posiadają. Uprawnieni lekarze przeprowadzają badania:
- osób, którym cofnięto prawo jazdy ze względu na stan zdrowia (badania kontrolne),
- kandydatów na instruktorów i egzaminatorów nauki jazdy,
- osób skierowanych przez policję, ze względu na udział w wypadku lub uzależnienie od alkoholu i innych środków odurzających,
- kierowców zawodowych (do ukończenia 60 roku życia – co 5 lat, po przekroczeniu tego wieku – co 30 miesięcy).
Kwestie formalne
Badania kierowców to bardzo ważna kwestia regulowana przepisami prawa o ruchu drogowym. Największą grupę wśród badanych stanowią oczywiście kandydaci na kierowców, którzy przed przystąpieniem do egzaminu muszą przedłożyć stosowne zaświadczenie lekarskie.
Aby ułatwić wszelkie formalności, niektóre ośrodki organizujące kursy na prawo jazdy w Białymstoku prowadzą własne poradnie zatrudniające lekarzy uprawnionych do przeprowadzania wymaganych badań.