W powszechnym mniemaniu obsługa urządzeń UDT wymaga długotrwałej nauki, która niekoniecznie musi być opłacalna. Tymczasem większość szkoleń UDT trwa od kilku dni do miesiąca. Również ich cena, zawierająca się średnio w przedziale od 500 do 2000 zł, nie stanowi dużego wyzwania wobec późniejszych szans zarobkowych.
Najpopularniejsze szkolenia UDT
W grupie najbardziej uczęszczanych szkoleń UDT znajduje się kurs na:
- wózki widłowe, czyli spotykane najczęściej w magazynach maszyny do przewozu materiałów o masie przekraczającej niejednokrotnie kilkadziesiąt ton,
- podesty ruchome, dzielące się na wiele kategorii: od wiszących, poprzez przewoźne, aż po samojezdne,
- ładowarki teleskopowe, które w istocie zaliczają się do rodziny wózków jezdniowych o nieco szerszym przeznaczeniu,
- suwnice – przypominające bramy dźwignice, widywane na ogół w portach, dużych magazynach, fabrykach i terminalach kolejowych,
- wciągarki i wciągniki – służące do transportu pionowego i poziomego, nieodzowne w kopalniach, warsztatach czy elektrowniach,
- żurawie samojezdne i stacjonarne, wśród których wyróżnimy zarówno ogromne dźwigi budowlane, jak i popularne HDS-y (hydrauliczne dźwigi samochodowe),
- windy i wyciągi towarowe oraz dźwigi szpitalne i budowlane, również wymagające obsługi popartej specjalistycznymi uprawnieniami.
Zarobki operatorów urządzeń UDT
Z uwagi na szerokie spektrum prac, do których wykorzystywane są poszczególne urządzenia transportu bliskiego, nie da się jednoznacznie oszacować zarobków niedoszłego operatora suwnicy, wózka widłowego, czy innego urządzenia UDT. Można jednak ogólnikowo przyjąć, że w okolicach Białegostoku zawierają się one w granicach od 2000 do 4000 zł brutto.
Należy jednocześnie pamiętać, że o ostatecznej wysokości wynagrodzenia będzie decydowała m.in. sytuacja finansowa pracodawcy, region jego działania oraz konkretny zakres obowiązków przypisanych pracownikowi. W wielu przypadkach obsługa urządzeń transportu bliskiego stanowi jedynie wycinek działalności podejmowanej w danym zakładzie pracy.
Inny przykład
Przykładowo obsługa podestów ruchomych bywa traktowana jako jeden z wielu obowiązków służbowych członka ekipy remontowo-budowlanej czy sprzątającej. Podobnie postrzega się uprawnienia na windy czy wciągarki.
Nie zmienia to jednak faktu, że osoby dysponujące dodatkowymi kwalifikacjami są znacznie bardziej pożądane na rynku pracy. Tym samym mają one zwiększone możliwości doboru przyszłego pracodawcy oraz negocjacji poziomu uposażenia.
Jak uzyskać uprawnienia UDT w Białymstoku?
Po przebyciu badań medycyny pracy i ukończeniu wybranego szkolenia UDT, przychodzi czas na przystąpienie do egzaminu państwowego. Składa się on z części praktycznej oraz teoretycznej, na które łącznie przeznacza się do 2 godzin.
W części praktycznej kandydaci na operatorów są zobowiązani dokonać oceny stanu technicznego urządzenia, a następnie wykonać przy jego pomocy zadane manewry z obciążeniem. W trakcie części teoretycznej, zdawanej ustnie, pada w sumie 5 pytań (2 ogólne i 3 specjalistyczne). Wszyscy kandydaci, którzy zamkną oba etapy z pozytywną notą otrzymują bezterminowe zaświadczenie kwalifikacyjne dla wcześniej wytypowanej grupy urządzeń UDT.
Sprawdź dostępne oferty
Ze swojej strony zapraszamy wszystkich zainteresowanych karierą operatora z rejonów Białegostoku oraz innych podlaskich miast do odwiedzenia naszego ośrodka.
Dysponujemy całym pakietem szkoleń UDT, wielozadaniowym poligonem ćwiczebnym oraz parkiem maszynowym wyposażonym w urządzenia wielu klas. Zajęcia prowadzimy w trybie dziennym i weekendowym, a dla naszych Kursantów przewidujemy także możliwość przebycia badań lekarskich oraz psychotechnicznych w trakcie trwania cyklu szkoleniowego. Więcej informacji na stronie OSK FILIP.
Zachęcamy jednocześnie do zapoznania się z pozostałymi artykułami na naszym blogu. Do tej pory zdążyliśmy już poruszyć m.in. wątek kursów prawa jazdy dla początkujących, zasad ubiegania się o świadectwo kwalifikacji zawodowej czy wreszcie uzupełniających kursów ADR.